A tájegységi szemlélet áll az új vadászati törvény koncepciójának középpontjában, a tervezetről az Országgyűlés már az őszi ülésszakban tárgyalhat. A szabályozással kapcsolatos konzultáció néhány hete zárult, pontosítások érkeztek hozzá, de a szakmai szervezetek, valamint a hozzászólók többsége egyetértett a célokkal.
Már az ősszel tárgyalhatja az új vadászatitörvény-tervezetet az Országgyűlés – mondta tegnap Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A szabályozásnak nemrég zárult a társadalmi konzultációja, elsődleges szempont, hogy a törvény valóban a vadgazdálkodásról szóljon, mindezt úgy, hogy megmaradjon a biológiai sokféleség, valamint a természetvédelem és az összhang a mező- és erdőgazdálkodás között. A miniszter emlékeztetett, az Országos Magyar Vadászati Védegylet, az országos Magyar Vadászkamara és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatai alapján készült a törvény koncepciója.
A készülő szabályozás újdonságai közé tartozik a tájegységi vadgazdálkodás bevezetése, az üzemtervi időszak időtartamának módosítása, valamint a vadászati joggyakorlás újraszabályozása. A törvény újragondolja a hivatásos vadászok alkalmazására, a nagyvadak állományszabályozására, az apróvad-gazdálkodásra vonatkozó szabályozásokat.
Változik a vadkárok felmérésének módja is, de átalakítják a trófeabírálati rendszert is. A régi szabályozásból megmaradnak azok az elemek, amelyeket pozitívan értékelt a vadásztársadalom. A fenntarthatóság mellett célkitűzés a hagyományos magyar vadászati kultúra megtartása és támogatása, ami nemzeti érték – mutatott rá Fazekas Sándor.
Bitay Márton állami földekért felelős államtitkár a nemrég zárult konzultációval kapcsolatban elmondta, hogy a törvénytervezethez több száz vélemény érkezett, amelyek többsége támogatta a szabályozást, azonban a pontosító észrevételek mellett kifogásokkal is éltek, de összességében mindenki egyetértett az alapvetésekkel.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, az Országgyűlés alelnöke a konzultáció fontosságát hangsúlyozta: a párbeszéd hozzájárul ahhoz, hogy olyan törvény szülessen, amely a következő időszakban irányt szab, lehetőséget teremt a magyar vadállomány minőségi javítására, lehetővé teszi a vadász és a gazda korrekt kapcsolatát.
A Földművelésügyi Minisztérium korábbi közlése szerint az új törvény 2016-tól léphet életbe, ha a képviselők ősszel igennel szavaznak.
Új szempontokat képvisel a koncepció
A tájegységi vadgazdálkodás, amely az új vadászati törvény tervezetének egyik alapvetése, azt jelenti, hogy az adott tájegységen belül egységes szemlélet szerint lehet kezelni a különböző vadászterületeket. A jelenlegi, elavult törvény csak a vadászterületre vonatkozóan tartalmazott szabályokat. Az úgynevezett tájegységi fővadászok feladata lesz az állatállomány szabályozása, a kapcsolattartás a hatóságokkal, a vadgazdálkodási tervek elkészítése, valamint a trófeabírálat és a vadászok munkájának a segítése.



