A szélsőjobb diktál az ukrán vezetőknek

Dmitro Jaros puccsra szólít fel, a hivatalos Kijev azonban nem tesz semmit

Külföld
  • 2015.07.19. - 23:54

Ukrajnában a jelek szerint hivatalossá vált a kettős hatalom: a munkácsi lövöldözés ellenére Kijev semmit sem tesz a „banditává vált forradalmárokkal” szemben, sőt a kormányzat nem reagál a szélsőségesek államcsínyre való felhívásával szemben sem.

Jobb Szektor 20150719
Harcra készen. A Jobb Szektor szerint a kormány áruló (Fotó: Reuters - Valentyn Ogirenko)

A Kijevből érkező „törvénytelen” parancsok megtagadására szólította fel az ukrán fegyveres erők, az önkéntes zászlóaljak, a nemzeti gárda és a határőrség katonáit, valamint a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálat munkatársait Dmitro Jaros, a Jobb Szektor vezetője. „Ahogy a Munkács környéki erdőkben mondták a fiúk, senki nem veheti el tőlünk az utolsó harc jogát. Az ukrán fegyveres erőkben, az önkéntes zászlóaljakban, a nemzeti gárdában, az Ukrán Biztonsági Szolgálatban, a rendőrségnél és a határőrségben szolgáló minden bajtársamat arra szólítom fel, ne teljesítse a hatalmat kezükben tartó üzérek bűnös parancsait” – mondta Jaros. A következő mondatok már nyíltan a kijevi hatalom leváltására buzdítanak: „miközben az ukrán harcosok vérüket ontják a haza védelmében, a hatalom milliárdos vagyonokat halmoz fel, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ez a háború minél hosszabb ideig tartson. Állítsuk meg a magas hatalmi körök államelnöki hivatalban ülő árulóit, akik destabilizálni akarják a helyzetet a hátországban, át akarják adni területeinket az ellenségnek, fel akarják számolni a katonai és civil önkéntes mozgalmat… Le az árulókkal!”    

Az egy hete Munkácson történt fegyveres összetűzés kapcsán péntek esti kijevi sajtótájékoztatóján Jaros élesen bírálta az ukrán elnököt. Kritikus mondatait a vezető ukrán médiumok nem idézték. A Gazeta.ua kijevi hírportál tudósítása szerint a Jobb Szektor vezetője azt mondta: „Úgy látom, hogy Ukrajna elnöke nem felel meg hivatali beosztásának, sem mint a hadsereg főparancsnoka, sem pedig mint az államot hatékonyan igazgatni képes ember. Ezért úgy vélem, itt már szólni kell az elnök lemondásáról, a parlament feloszlatásáról, amely, szerintem, ugyanolyan zsinóron rángatott bábu, mint amilyen korábban volt.” Szombaton a Jobb Szektor bejelentette, hogy – amint Jaros az interjúban még időpont nélkül jelezte – kedd este „népgyűlést” tart Kijev központi terén, a Majdanon. A hivatalos Kijev a munkácsi lövöldözés után rendteremtést, a törvénytelen fegyveres alakulatok felszámolását ígérte meg. Semmi sem történt.

Reklám