A Koh-i-Noor nevű, egykor legnagyobbnak számító gyémántot nem lopták a britek, hanem ajándékba kapták – ismertette tegnap álláspontját az indiai kormány az ország legfelső bíróságán.
A nagy, ovális alakú, halványlila színű ékkövet Ándhra Prades államban, Guntur közelében találták feltehetően a tizenharmadik században, a gyémánt csiszolatlanul hétszázkilencvenhárom karátos volt. A következő évszázadokban a kő többször is gazdát cserélt, mielőtt Viktória brit királynőhöz került volna, az észak-indiai Pandzsáb tartomány bekebelezése után. A ma a Towerben őrzött gyémánt 1851-ben érkezett Londonba, átadását Indiában ma is a nemzeti önérzet megszégyenítésének tartják.



