Az ősz beköszöntével az iskolákban egyre gyakoribbá válnak a megfázásos megbetegedések. Miként lehet ezeket megelőzni és gyógyítani – erről kérdeztük Szabó Györgyöt, a bükki füvesembert.
Gyuri bácsi azt javasolja, hogy mielőtt beköszönt az őszi hűvösebb idő, a családok szerezzék be a kamilla-, hársfa- és szurokfűteákat, amelyeknek összekevert főzete napi egy csészével enyhíti a megfázást. Torokgyulladásra szintén a kamilla a gyógyír, de az apróbojtorján- és az útifűteákat is jó szívvel ajánlja a neves fitoterapeuta, aki hozzátette: útifű-teával jól csillapítható a köhögés is. Elmondta azt is, hogy a teakészítés legfontosabb szabálya, hogy mikor az említett növényekből forrázatot készítünk – azaz a gyógynövényeket forrásban lévő vízzel leöntjük –, kevergetés után takarjuk le és tizenöt percig hagyjuk állni. Egyetlen kivétel a csipkebogyó, amit egy éjszakára hideg vízbe kell áztatni, utána lehet elkészíteni. Általános szabály, hogy egy bögrényi teához, egy teáskanálnyi gyógyfüvet, egy liter teához pedig egy evőkanálnyit kell adni. Gyuri bácsi fontos tanácsa, hogy nem szabad a teakészítéshez fémeszközöket használni, és gondosan ügyeljünk arra, hogy a gyógyteákat mindig frissen készítsük el.



