Magyarország számára kiemelt fontosságú, hogy gabonatermelésében, akár hazai felhasználásra, akár az exportcélú terményeknél, megőrizze a génmódosítástól mentes állományt. E cél érdekében a hatóságok évről évre hatékony munkát végeznek.
A téma most azért nyert ismételten aktualitást, mert szerdán genetikailag módosított állományt, azaz GMO-szennyezett vetőmagokat mutatott ki egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei vetőmag-előállító és -feldolgozó üzem hibridkukorica-készletében a Nébih. A hivatal a mintegy 34 tonna vetőmagot zárolta, s a készletet rövidesen megsemmisítik. A hatóság egyszersmind eljárást is kezdeményezett a vetőmagtétel fémzároltatójával, a Bázismag Kft. Martonvásárral szemben.
Az évente elvégzett több tízezer vizsgálat közül legfeljebb húsz-harminc zárul pozitív eredménnyel, s a következetes ellenőrzéseknek köszönhetően mind kevesebb a szennyezett állomány – mutatott rá Takács Géza. Elismerve azt is, hogy a vetőmagosok még mindig lobbiznának az egyezrelékes vizsgálati hibahatár elfogadásáért, ám a hatóság hajthatatlan, s ragaszkodik a zéró toleranciához.
Az elnök szerint néhány éven belül az is elérhetővé válhat, hogy ne csak a termények, hanem a takarmányok esetében is zéró toleranciát lehessen hirdetni. Öt-hat év alatt megvalósítható, hogy a ma még nyolcvan százalékban génmódosított import helyett hazai termesztésű, „tiszta” szójababot használjanak fel a tenyésztők az állatok takarmányozásához.



