Száznégy éve, 1911. december 14-én fedezte fel a Déli-sarkot Roald Amundsen norvég sarkkutató, pedig az életét az Északi-sark meghódításának szentelte.
A kalandor természetű Amundsen már az Északi-sark meghódítását tervezte, amikor 1910-ben értesült arról, hogy Robert Peary és Frederick Cook 1909-ben elérte azt. Ekkor szerzett tudomást arról is, hogy Robert Scott Déli-sarki expedíciót tervez. Amundsen úti célján módosítva versenyre kelt Scott-tal, és 1911 októberében a Déli-sark meghódítására tört. A két expedíció nagyjából egyszerre indult el. Amundsen négy társával kutyaszánon vágott neki a rövidebb, ugyanakkor nehezebb útvonalnak. Erőfeszítéseiket siker koronázta, 1911. december 14-én elérték Déli-sarkot, és ezzel harmincöt nappal megelőzték Scott legénységét. A világsikerét kamatoztatva hajózási vállalkozást alapított, és emellett további expedíciókat indított. A Déli-sark felfedezője soha nem volt maradéktalanul elégedett, hiszen mindig is az Északi-sark meghódításának vágya hajtotta. Ahogy később mondta: elindultam északnak, és ehelyett ott találtam magam a Déli-sarkon. 1918-ban új hajóján végigjárta az Északkeleti átjárót. 1925-ben hat társával repülőgépen eljutottak a legészakibb ponthoz, ahová addig ember légi útvonalon jutott. Vélhetően elsőként érte el légi úton az Északi-sarkot is 1926-ban, ugyanis az őket két nappal megelőző Richard E. Byrd útjának sikere kétséges. Végső útjára 1928. június 4-én indult el, de néhány héttel később megtalálták lezuhant gépe darabjait.



