Nyitottságunk nem vezethet oda, hogy feloldódjunk azoknak az idegeneknek a kultúrájában, akik idetelepülnek – erről is beszélt a migrációs helyzet kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök, akit a párt huszonhatodik kongresszusán tegnap megerősítettek a Fidesz elnöki székében.
Orbán Viktor kongresszusi küldöttek között. Készen áll a folytatásra (Fotók: Nagy Balázs)
Alelnöknek választották Pelczné Gáll Ildikót, Gulyás Gergelyt, Németh Szilárdot és Kubatov Gábort. Orbán bejelentette, a lakásépítés áfáját huszonhétről öt százalékra csökkentik, továbbá készen áll arra, hogy két év múlva vezesse a Fidesz választási kampányát.
„Harminc éve itt vagyunk. Jó hír a híveinknek, rossz hír az ellenfeleinknek, hogy a következő harminc évben is itt leszünk” – jelentette ki kongresszusi beszédében Orbán Viktor miniszterelnök, miután újraválasztották a Fidesz elnökének. Hangsúlyozta, politikájuk egyetlen mércéje, hogy lépéseik jól szolgálják-e a magyarok érdekeit, avagy sem. Elmondta, kormánya nem hagyja zsarolni magát, ha kell, ütköznek, ha kell, visszavonulnak, ha kell, megállapodnak, de kizárólag magyarbarát politikát folytatnak. Megjegyezte, politikájuk cselekvő politika, a valóságból indul ki. A legfontosabbnak azt tartja, hogy szemben az európai vezetőkkel és a 2010 előtti szocialista kormányokkal, ők meghallgatják az embereket, így „egyetértési pontok” jönnek létre velük. Enélkül szerinte olyan súlyos ügyekben, mint a bevándorlás, nem is lehet politizálni.
Úgy folytatta, a következő években a polgári berendezkedésért fognak dolgozni. „Kevesebb adó és több munkahely” – ezt jelölte meg követendő útként a miniszterelnök. A Fidesz azt akarja elérni, hogy mindenki dolgozhasson, aki tud és akar, s aki dolgozik, az becsületesen meg tudjon élni a fizetéséből. Emlékeztetett, ma ötszázötvenezerrel többen dolgoznak, mint 2010-ben, de még csak félúton járnak, hiszen a teljes foglalkoztatottságot akarják elérni. Ezért fejlesztik az ipart, földhöz juttatják a gazdákat, és erőteljesen visszanyesik a bürokráciát. „Kevesebb adó, több vállalkozás, nemzeti ipar, magyar gazdák, bürokráciamentes állam. Ebből születik meg a néhány százezer újabb munkahely” – mondta. Nagyszabású cél a családok támogatása, azt akarják, hogy minden család feje fölött legyen fedél, illetve ez saját tulajdonú legyen. Ezért már ma benyújtják a Ház elé azt a javaslatot, amelynek alapján a lakásépítés áfáját huszonhétről öt százalékra csökkentik.
Törvényes rendet, szigorú, de méltányos jogszabályokat, erős, felkészült, fiatal rendőrséget, elszánt terrorelhárítást és magabiztos katasztrófavédelmet is ígért a kormányfő. Így meg lehet védeni a határainkat, az embereket a bűnözőktől, a terroristáktól, az illegális bevándorlóktól. Mindenkinek azt javasolta, írja alá a Fidesz betelepítésikvóta-ellenes petícióját.
Megfogalmazása szerint a bevándorlók miatt Európa gazdasága és ellátórendszere hamarosan összeroppanhat. A kontinens invázió alatt áll, már úgy fest, mint egy csatatér. De még tízmilliók indulhatnak Európába, amely gyenge, hiszen vezetői vergődnek a cselekvés helyett. A baloldali elit és több ország kormánya eközben azon gondolkodik, hogyan lehetne még több migránst befogadni ahelyett, hogy megállítanák az áradatot.
A népvándorlás – folytatta – fenyegeti a biztonságunkat, mert hatványozott terrorveszélyt is jelent. Olyan emberek érkeznek hozzánk százezerszámra, akikről semmit sem tudunk, például kaptak-e kiképzést, vannak-e fegyvereik, tagjai-e valamilyen szervezetnek. Ezenkívül tény az is, hogy a migráció növeli a bűnözést is. Kiemelte, a tömeges betelepülés veszélyt jelent a kultúránkra, hagyományainkra. Párhuzamos társadalmak épülnek, mivel a bevándorlók a miénknél a saját életformájukat értékesebbnek, gazdagabbnak, erősebbnek tartják, szó sincs arról, hogy be szeretnének illeszkedni. „Lassan, de biztosan, a természet rendje szerint kisebbségbe fogják szorítani a mi világunkat, bennünket, gyermekeinket és az unokáinkat is. Ha így megy tovább, elveszítjük Európát” – mondta.
A bajok gyökerét abban jelölte meg, hogy Európa nem vállalja saját magát. Az európai vezetők csak másodlagos, származékos dolgokban – például emberi jogokban, haladásban, toleranciában – hisznek. Abban viszont már nem, amikből ezek a dolgok származnak, így a kereszténységben, a józan észben, a katonai erényekben és nemzeti büszkeségben. Mivel a kontinens nem vállalja önmagát, nem is akar különbözni másoktól. Pedig vállalni a civilizációnkat még nem jelent bezárkózást, nyitottságunk viszont nem lehet feloldódás, felbomlás, amikor kapcsolatba kerülünk a befogadott idegenekkel.
„A következő európai korszak vagy demokratikus lesz, vagy nem lesz” – fogalmazott. Szerinte az elmúlt huszonöt év nagy liberális korszaknak számított, de mára a liberális politika kifulladt, szembefordult a valósággal, az emberekkel, a demokráciával. Elutasította a baloldal által támogatott Európai Egyesült Államok gondolatát, újra kiállt a nemzetek Európája mellett. Arról is beszélt, hogy készen áll a Fidesz és szövetségeseinek választási kampányban való vezetésére és arra, hogy győzelem esetén folytassa munkáját a kormány élén. A legfontosabb feladatnak a párt választásokra való felkészítését jelölte meg, mint mondta, ehhez jó alelnököket kapott.
„Ezt a két évet nem levezetésnek, hanem felkészülésnek szánom” – jelentette ki. Mindig is azt tartotta, hogy vannak olyan politikusok a Fideszben, akik hasonló eredményekkel el tudnák látni az ő munkáját. Mint mondta, azért is ő végzi ezt a munkát, mert a Fidesz a járt utat még nem akarja elhagyni a járatlanért. Emellett az is szerepet játszik ebben, hogy veszélyes időket élünk, ilyenkor az ország, a magyarság egysége a legfontosabb. Úgy fogalmazott, a Fideszben élettörvény a mindennapi patriotizmus. Kijelentette, újraválasztott elnökként a sokszínű, szellemdús, a különböző vonulatokat egységbe fésülő, de rendezett politikát képvisel, a keresztény polgári nemzeti közösségnek, Magyarországnak és a Kárpát-medencei magyarságnak erre van szüksége.
Elhangzott még
„Immár világos, magyarországgal nem lehet szórakozni”
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke: Példátlanul sikeres a Kereszténydemokrata Néppárt és a Fidesz szövetsége, s ez a bajtársi összetartás nemcsak érdek-, hanem értékközösség is, amelynek filozófiai alapja egy keresztény világnézeti párt és egy néppárti gyűjtőpárt kapcsolódása. Sem a magyar, sem az unió politikatörténetében nincs példa arra, hogy egy politikai konstrukció a hetedik választást nyeri meg abszolút többséggel. Itthoni ellenfeleinknek frusztráltságukban csak a gyűlölködés maradt, de nem lebecsülendő az az internacionalista segítségnyújtás sem, amelyre a brüsszeli bürokratáktól számíthatnak.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere: Szükség van olyan értelmiségre, amely képes szívhez szóló üzenetté formálni a különböző szakpolitikai döntéseket a nemzeti keresztény polgári táborban, de képes a szolidáris kritika megfogalmazására is. A Fidesz előtt lebegő cél továbbra is a magyar nemzet felemelkedése.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter: Az elmúlt időszakban talpra állt a magyar gazdaság, a mostani évek pedig megalapozhatják a jólétet. Sokat kell még tenni azért, hogy az ország egy nagyobb külső megrázkódtatást is baj nélkül vészeljen át, de a cél jó, az irányt tartani kell: fegyelmezett, stabil államháztartás, csökkenő adósság, növekvő jövedelmek, több munkahely.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter: A kormány a bevándorlási válság kezelésekor világossá tette, hogy Magyarországgal nem lehet szórakozni. Méltatlan támadásokat, morbid vádakat és igazságtalan kritikákat kapott az elmúlt időszakban, miközben bebizonyította, az Európai Unió történelmének talán legsúlyosabb kihívása közben is lehetséges a külső határok védelme. Aki szórakozik velünk, annak eddig is visszavertünk és ezután is vissza fogunk verni. Miniszterként továbbra is olyan külpolitikát képviselek majd, amely megakadályozza, hogy Magyarország úgy nézzen ki, mint korábban néhány héten át a Keleti pályaudvar.
Tarlós István főpolgármester: Ébredezik a nyugat-európai népek óvatossága, a kontinens kormányai egyre inkább szembekerülnek országaik társadalmaival, ugyanis hátat fordítottak az európai kultúra és civilizáció erős felépítményét tartó kereszténységnek. A mostani migrációs helyzet nem pusztán vallási kérdés, inkább arról szól, hogy az ideológiájukat vesztett közösségek jövője kérdésessé válhat. A Fidesz azonban éppen a nemzetállamiság elsorvadása ellen, a kereszténység és a biztonság védelme érdekében fejt ki a jövő nemzedékeit is szolgáló tevékenységet. A kormány és a budapesti városvezetés együttműködése alapvetően és meghatározóan jó, a fontos politikai, ideológiai és stratégiai kérdésekben továbbra is egyetértés van.
Szájer József európai parlamenti képviselő: Már békeidőben is felháborodással és vegyes elképedéssel néztük, mit művelnek uniós politikusok egy-egy közös kérdés kapcsán, de most, amikor bajban vannak, alig lehet elhessegetni az önsorsrontás gondolatát. Európa ma nagy bajban van, ennek oka a kontinens és az uniós vezetők felelőtlensége – az európai döntéshozók jelentős részének kezét olyan ideológia szorítja le, amely csak a tagadást ismeri.
Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke, a Fidesz egyik új alelnöke: Akik ehhez a politikai közösséghez csatlakoztak, elsősorban nem sikeres pártot, hanem sikeres, erős Magyarországot szeretnének. A felelősséget tovább növeli az ellenfelek gyengesége, akik nemcsak kormányképtelenek, de elfogadható mérce állítására sem képesek. Tőlünk jobbra a cukiságkampány jegyében kiskutyát simogatnak, de ha jobban megnézzük, a helyszín mégis csak egy sintértelep.



