Mindenki találkozott már olyan helyzettel, amikor hosszabb ülés vagy kényelmetlen testhelyzet után elzsibbad a karja vagy a lába: elvész az érzékenység, nehéz mozgatni a végtagot. Ez a jelenség általában az idegrendszer munkájával van összefüggésben, írja az IFLScience.
A zsibbadás (orvosi elnevezése paresztézia) fő oka az idegek összenyomódása a testhelyzet miatt, nem pedig a csökkent véráramlás, ahogy azt gyakran feltételezik. Az idegek jeleket továbbítanak az agyból az izmokba, és amikor összenyomódnak, a kapcsolat megszakad, ami zsibbadást okoz.
Súlyosabb esetekben az idegre nehezedő intenzív nyomás átmeneti bénuláshoz vezethet. Amikor egy személy megváltoztatja a testhelyzetet, az idegek „felébrednek”, és ezt egy ismerős bizsergés kíséri – annak a jele, hogy a normális működés helyreállt.
Ez az állapot általában rövid ideig tart és ártalmatlan. Azonban néha a zsibbadás betegségek tünete lehet - cukorbetegség, máj- vagy veseproblémák, vitaminhiány vagy mérgező hatások, például alkohol.
Ha a zsibbadás rendszeresen jelentkezik, vagy mozgási problémákkal jár, orvoshoz kell fordulni. Normális helyzetekben elegendő megváltoztatni a testhelyzetet és kicsit mozogni.







