Erődemonstráció: óriási, atommeghajtású amerikai repülőgép-hordozót küldtek az oroszok szomszédjába

A kölcsönös provokatív hadgyakorlatok és egyéb kóstolgatások sem ritkák a két ország között

Külföld
  • 2023.05.25. - 15:02
Cikk borítókép
.NorthFoto

A hidegháború legdurvább időszaka óta nem merészkedtek ilyen közel Oroszországhoz, most a hatalmas USS Gerald Ford befutott egy norvég kikötőbe; Moszkvában eléggé idegesek – írta meg a Mandiner.

„Várható volt, hogy így reagálnak” – legyintett Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök a felvetésre, hogy Moszkva provokációnak tekinti majd a háromszáz méternél is hosszabb csúcsmonstrum, az amerikai illetőségű, atommeghajtású USS Gerald Ford megjelenését Norvégiában – írta meg a Mandíner.

És valóban, az oslói orosz nagykövetség szűkszavúan tiltakozott is ellene „szükségtelen és ártalmas erődemonstrációnak” nevezve a történteket; Norvégiának ugyanis a sarkvidéken mintegy 200 kilométernyi közös határszakasza van Oroszországgal.

A kölcsönös provokatív hadgyakorlatok és egyéb kóstolgatások sem ritkák a két ország között.

A hatalmas hadihajóról 75-nél is több repülő képes felszállni, és saját rakétái is vannak, fedélzetén 2600 tengerész szolgál.

A monstrum közös hadgyakorlatokat végez a norvég hadsereggel, a környékéről kitiltották a civil hajókat, felette repüléstilalmi övezetet alakítottak ki.

Reklám