Csaknem száz amerikai állampolgárt vádol az iráni ügyészség

Külföld
  • 2023.01.03. - 19:04
Cikk borítókép
A támadásban meghalt Kászim Szulejmáni, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnoka és Abu Mahdi al-Muhandisz, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatást élvező milicistákat tömörítő ernyőszervezet vezetőjeCNN

Kilencvennégy amerikai állampolgárt vádoltak meg Iránban azzal, hogy részt vettek Kászem Szulejmáni, az iráni Forradalmi Gárda vezérőrnagyának három évvel ezelőtti meggyilkolásában – jelentette be Kászim Garib Abadi, az iráni igazságszolgáltatás helyettes vezetője, az iráni Emberi Jogok Főtanácsának főtitkára, akit a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség idézett.

Kászim Garib Abadi a Szulejmáni megölésének harmadik évfordulójára készített televíziós interjúban elmondta, hogy a három fő vádlott Donald Trump akkori amerikai elnök, Mike Pompeo volt külügyminiszter és Kenneth Frank McKenzie, az amerikai hadsereg közel-keleti térségért is felelős Központi Parancsnokságának volt parancsnoka. Hozzátette, hogy Szulejmáni megölésének ügyében senki sem mentesül a felelősségre vonás alól.

Hangoztatta azt is, hogy nem kizárólag a most megvádolt 94 amerikai állampolgár – és bűntársaik más országokból, köztük Nagy-Britanniából és Németországból – felelősek az iráni vezérőrnagy meggyilkolásáért.

Kászem Szulejmánit az amerikai hadsereg ölte meg 2020. január 3-án dróntámadással a bagdadi nemzetközi repülőtér mellett. A merényletet Teherán terrorcselekménynek minősítette.

Válaszlépésként Irán 2020. január 8-án rakétákat lőtt ki az amerikai Ain al-Aszad légibázisra az iraki Anbár tartományban.

Reklám