Augusztus 20-án nyitott meg a Budavári Palotanegyed legújabb látványossága, a századfordulós formájában újjászületett Szent István-terem. A Budavári Palota elsőként rekonstruált történelmi helyisége és a hozzá tartozó kiállítás nagy népszerűségnek örvendett a látogatók körében, több mint tizenegyezren tekintették meg.
A terem augusztus végéig ingyenesen volt látogatható, szeptember 1-től elindultak a bővített tárlatvezetések, melyekre jegyeket a helyszínen, illetve a https://szentistvanterem.hu oldalon lehet váltani.
A Szent István királyról elnevezett terem a magyar iparművészet csúcsteljesítménye volt a 19-20. század fordulóján, azonban a második világháborúban megsemmisült.
A Nemzeti Hauszmann Program keretében újjászületett történelmi tér és a hozzá tartozó kiállítás, a helyszín szűk befogadóképessége ellenére is kiemelkedően magas volt a közönség érdeklődése. A 12 napos időszak alatt a Várkapitányság tárlatvezetésein több mint tizenegyezer ember vett részt a világ minden tájáról.
Az újraalkotott teremben megcsodálható az ország legnagyobb Zsolnay-kandallója, a Strobl Alajos eredeti alkotása alapján formázott Szent István-mellszobor, az Árpád-házi királyokat és szenteket bemutató különleges képek, de a csillárokat, a kazettás mennyezetet és az egyedi, intarziás padlót is a legkiválóbb mesterek készítették.
A Budavári Palota csodája elnevezésű tárlaton Aba-Novák Vilmos egy korábban kiállításon még nem látható festményét és Szent István 1635-ben, Rómában készített hermáját is megtekinthetik a látogatók, akik Havadtőy Sámuel világhírű magyar művész kortárs installációján keresztül megismerkedhetnek az államalapító király Imre herceghez írt intelmeivel is.
Várkapitányság







