Emelkedő állami kiadások

Adóbevételekből több folyt be az első három hónapban, mint tavaly

Ajánló
  • 2020.04.09. - 01:11

A kormány legfontosabb feladata a koronavírus-járvány hatásai­nak kezelése, minden intézkedés ezeket a célokat szolgálja, így a költségvetésnek a járvány elleni küzdelemhez, továbbá a gazdaságvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat biztosítani kell – közölte tegnap a Pénzügyminisztérium az államháztartás első három hónapjának alakulásával kapcsolatban. Mint ismertették, 2020 első három hónapjában az államháztartás központi alrendszere 831,9 milliárd forintos hiánnyal zárt. A központi költségvetés 746,7 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 1,7 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 86,9 milliárd forintos hiányt értek el.

Az adóbevételek az előző évi adatokhoz képest továbbra is növekedést mutatnak: 2020. március végéig az általános forgalmi adóból (áfa) 90,3 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból (szja) 55 mil­liárd forinttal, a társasági adóból 37,9 milliárd forinttal több folyt be. A központi alrendszer bevételeit érintően kiemelhető továbbá, hogy az idei első negyedévben áfából az éves előirányzat 22,7 százaléka, az szja-ból az éves előirányzat 24,1 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 24,2 százaléka teljesült. Az Európai Uniótól 63,4 milliárd forint bevétel érkezett, szemben az egy évvel korábbi 283,7 milliárd forinttal, miközben az uniós programok kiadásai megközelítették a 691,2 milliárd forintot.

Reklám