„Az volt a szándékunk, hogy a módosított Nemzeti alaptanterv szövege világos célokat kitűző, egyértelmű magyar nyelven megfogalmazott dokumentum legyen” – jelentette ki lapunknak Rónaszékiné Keresztes Monika magyar zenei nevelésért felelős miniszteri biztos, aki részt vett a NAT ének-zene tantárgyának összeállításában.
Mint mondta, régen az iskola feladata az volt, hogy kinyissa a diákok szemét a külvilágra, most azonban a gyerekek rengeteg mindent látnak, ezért egységes alaptudást és értékeket kell átadni a számukra, emellett a pedagógus érdemi szerepe kiemelt cél a nevelésben. Az ének-zenével kapcsolatban rámutatott: évtizedek óta komoly válságban van ez a tantárgy, folyamatosan csökkent az óraszáma. Szeretnék megállítani ezt a folyamatot, hiszen a mai információáradatban értékrendi kapaszkodót jelenthet a fiataloknak a kodályi elv, amely szerint a gyermeki személyiség fejlődését nemzeti gyökerekre, harmóniaigényre és keresztény értékrendre építette. Kodály Zoltán azt mondta: „Mielőtt más népeket akarunk megérteni, magunkat kell megértenünk. Semmi sem alkalmasabb erre, mint a népdal. Erre az alapra épülhet olyan zenei műveltség, amely nemzeti, de lelket tár minden nép alkotásainak. Értékmérőt is kap a népdallal, aki e századok csiszolta tökéletességhez méri, amit hall: nem tévesztik meg többé hamis bálványok…” A kerettantervben szerepelnek a Kodály gyűjtötte népdalok – a hetvenöt százaléknyi kötelező tananyagon belül. Emellett védett időkeretet kap az iskolákban a kóruséneklés, vagyis biztosítani kell, hogy mindenki részt tudjon venni, aki akar – tette hozzá a miniszteri biztos. Hangsúlyozta: az ének-zene minden kompetenciát fejleszt, a reál tárgyakét is. Elkezdődött egy építkezés, komoly sikernek számít, hogy az alsó tagozat heti kétszer egy órája ötödik osztályban is folytatódjon. Ez státuszteremtő lépés is, az iskolák főállású ének-zene tanárt vehetnek fel. A tantárgy presztízsének emelése és a pedagógusképzésben való erősítés után később a felső tagozat többi osztályában és középiskolában is növelnék az óraszámot – most 11. évfolyamtól sajnos nincs kötelezően ének-zene, csupán heti egy művészeti óra, amit az iskolák rajz- vagy akár drámatematikával is kitölthetnek.



