Aszteroidabecsapódás utáni gőzkilövellés vetett véget a jégkorszaknak

Több mint kétmilliárd éve történt

Krónika
  • 2020.01.23. - 00:45

Tudósok szerint 2,2 milliárd éve történt a legrégebbi aszteroidabecsapódás, amelynek jelentős éghajlatváltozás volt a következménye – írja az MTI, idézve a Nature Communications tudományos folyóiratot.

Az Ausztrália nyugati részén található, mintegy hetven kilométer átmérőjű Yarrabubba-krátert eddig is a legrégebbinek tartották, de a kedden közreadott tanulmány meghatározta a pontos korát is. Eszerint fele olyan idős, mint maga a Föld, vagyis 2,229 milliárd éves, azaz a keletkezése egybeesik az úgynevezett „hógolyó Föld-állapot” végével. A Perthben működő Curtin Egyetem kutatói nagy pontosságú kormeghatározó módszerrel megcélozták a becsapódás nyomát újrakristályosodás révén megőrző ásványi szemcséket. „Vannak geológiai bizonyítékok arra, hogy 2,4–2,2 milliárd éve léteztek gleccserek a Földön” – mondta Timmons Erickson, a tanulmány vezető szerzője. Következtetéseik szerint egy meteorit, amely a jeges talajba csapódott, öt kilométer vastag jégrétegen haladt át, majd hatalmas mennyiségű vízgőzt – akár 500 milliárd tonnányit – bocsátott a légkörbe. Feltehetően ez a gőzkilövellés - amelynek erősebb üvegházhatása volt, mint a szén-dioxidnak - idézett elő egy olyan felmelegedést, amely révén bolygónkon véget ért a jégkorszak.

Reklám