A diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulóján nyitnak újra a nagykövetségek a kambodzsai és a magyar fővárosban – jelentette be Áder János köztársasági elnök, aki háromnapos látogatásra érkezett Phnompenbe.
Az államfőt Norodom Szihamoni kambodzsai király és Hun Szen miniszterelnök látta vendégül, cserébe Áder is meghívta az uralkodót Budapestre, aki legkésőbb 2021-ben tiszteletét is teszi a magyar fővárosban. A magyar államfő Laoszból érkezett Kambodzsába, ahol tegnap reggel Norodon Szihamoni fogadta ünnepélyes keretek között. Áder úgy fogalmazott, hogy a kambodzsai király örömmel fogadta a meghívást, miután felvetette neki, hogy magyarországi látogatását kösse össze a Budapesti Tavaszi Fesztivállal. Megjegyezte, hogy Norodon Szihamoni többször járt Magyarországon abban az időben, amikor még Csehszlovákiában tanult, Hun Szen miniszterelnök pedig az utóbbi fél évben járt sűrűn hazánkban. A jelenlegi nagykövetségnyitásról is egy nyári látogatásán egyezett meg Orbán Viktor miniszterelnökkel, ezt véglegesítették most Áderrel. Az államfő és Hun Szen másfél órán át tárgyaltak, szóba került Kambodzsa túlnépesedési problémája, a helyben komoly hiányosságokkal küzdő víztisztítás kérdése, a hitelért cserébe történő magyar tudásexport és kambodzsai diákok felsőoktatásbeli ösztöndíjai is. Az államfő a találkozót követően úgy fogalmazott: „Magyarország számára fontos, hogy leteszi névjegyét a térségben, a magyar szaktudást megismerik, elismerik.”




