A gyógyászati segédeszközök támogatására kifizetett összeg 2010 óta folyamatosan nőtt, az akkori 44 milliárd forintról 2018-ra megközelítette a hetvenmilliárd forintot, a 2020. évi költségvetésben pedig 73,85 milliárd szerepel erre a célra – közölte a minap Rétvári Bence, a humántárca parlamenti államtitkára egy írásbeli kérdésre válaszolva.
Hozzátette, ha a rendeletben meghatározott mennyiség nem elegendő a beteg ellátására, akkor méltányossági kérelem alapján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő engedélyezhet nagyobb mennyiséget. Ha a beteg nem látható el a támogatási listán szereplő egyik termékkel sem, akkor a számára szükséges eszköz támogatását szintén méltányossági kérelem alapján engedélyezheti az egészségbiztosító – mutatott rá az államtitkár. Ugyanakkor – amint azt a Medicalonline.hu tegnap hírül adta – egy hétvégi szakmai konferencián újraindult az egyeztetés a gyógyászati segédeszközök finanszírozási rendszerének teljes körű átalakításáról a kormányzat, a betegszervezetek, az orvosi szakmai szervezetek, valamint az eszközöket gyártó és forgalmazó képviseletek között. A Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) kongresszusán a résztvevők jelentős lépésnek ítélték a tárgyalások folytatását, mivel a finanszírozási rendszer átalakítása évek óta húzódik, és az ágazat válságba került. Margitai Barnabás, a FESZ elnöke szerint a költségvetési források növekedése elsősorban az igénybevevők számának emelkedésével magyarázható. Magyarországon több mint egymillió ember szorul időszakosan vagy állandóan gyógyászati segédeszközökre a mindennapi élete során, és az utóbbi tíz évben a hetven év felettiek száma folyamatosan nőtt – magyarázta Margitai. A technológiai fejlődés is kikényszeríti a támogatási összeg emelkedését. Szerinte a költségek további növekedése várható, így a támogatás mértéke és szerkezete jelenlegi formában nem lesz fenntartható. Megújított szakmai irányelveken, finanszírozási protokollokon, felülvizsgált indikációkon alapuló finanszírozással, valamint a forgalmazók szorosabb elszámolási és szakmai ellenőrzésével biztosítható csak a jövőben a kassza egyensúlyban tartása – jelentette ki a szakember.



