Meglepően kicsi idén az ózonlyuk

Különös anomália

Krónika
  • 2019.09.16. - 00:40

Az elmúlt harminc évben csak ritkán volt olyan kicsi az ózonlyuk, mint amekkora idén lesz – állítják a kutatók.

A Copernicus Atmoszféramegfigyelési Szolgálat (CAMS) szerint 2019-ben a gáz megközelítőleg feleakkora terület felett húzódik, mint általában szeptemberben szokott, és a lyuk távol van az Antarktisztól. A CAMS vezetőhelyettese, Richard Engelen arról beszélt a BBC-nek, az adatok ugyan örvendetesek, ám nem szabad elbíznunk magunkat. Úgy hiszem, jelenleg érdemes úgy tekintenünk rá, mint egy különös anomáliára – fogalmazott. Az ózonréteg a sztratoszférában keletkezik, és jelentős ultraibolya-sugárzást nyel el, ami többek között a globális felmelegedés és a bőrrákos megbetegedések szempontjából fontos. Az Antarktisz felett először a hetvenes években tapasztaltak súlyos ózonkoncentráció-csökkenést.

Reklám