A következő évek kihívása az lesz, hogy az európai nemzetek megőrizzék identitásukat, amiben a közép-európai együttműködési kezdeményezések meghatározók – mondta Latorcai János kedden a délkelet-lengyelországi Krasiczynben, a lengyel–magyar nyári egyetemen.
Az Országgyűlés alelnöke a nemzeti öntudat és a nemzetek közötti barátság összefüggéséről tartott pódiumbeszélgetésen szólalt fel, a lengyel alsóház (szejm) alelnökével, Ryszard Terleckivel, valamint Marek Kuchcinski volt lengyel alsóházi elnökkel együtt. Latorcai szerint az Európába bevándorló muszlim tömegek éveken át meg fogják őrizni rendkívül kemény identitásukat, miközben Európa kifelé tart saját önazonosságából. Mint mondta, a jövőben csak a keresztény gyökerekre lehet felépíteni az identitásukban erős nemzeteket, amelyek egyúttal nyitottak az európai értékekre. Ryszard Terlecki szerint a mai európai fiatalok előtt a fogyasztói társadalom kísértése áll, az, hogy egy határok, gyökerek, nemzetek, kultúrák nélküli Európát építsenek. Ilyen Európa azonban nem lesz, ez csak egy illúzió, amely néhány évig, talán egy nemzedékig maradhat meg – hangsúlyozta. Marek Kuchcinski kiemelte: a közép-európai nemzeteket, különösen a magyarokat és a lengyeleket a keresztény emberfelfogásból eredően a szabadságérzet és a mások iránti tolerancia jellemzi.



