A Győr-Moson-Sopron megyei Lébényről a legtöbb embernek a középkori templom, a Szent Jakab-zarándokút és a hóvirágmező jut eszébe.
Ám napjainkban nyikorgó, hajlongó kőrisek és több száz kidőlt fa mutatja a lébényi erdő pusztulását, az ösvényen már életveszélyes sétálni. A fák egy agresszív gombás fertőzés miatt fordultak ki és dőltek rá a tavasszal hóvirágokkal borított tanösvényre, amelyet több ezren – köztük óvodás, kisiskolás csoportok – látogatnak. A problémát évek óta próbálja megoldani a helyi önkormányzat, de a városnak nincs jogosultsága az erdőgazdálkodásra. A betegség ellen nincs gyógymód, a védett tanösvényt és a még egészséges egyedeket megmentené, ha a szezonon kívüli időben kivágnák és elvinnék a fákat. Kovács Gábor, a kisváros polgármestere szerint a jelenségre már nyolc-tíz éve felfigyeltek a lakók, de a fertőzés azóta folyamatosan terjed a területen. A vészről az elmúlt években több tanulmány is készült, amelyek szerint a kőris a szilfához hasonlóan akár teljesen kipusztulhat Magyarországon, sőt egész Európában. Lébényben egy országos probléma mutatkozik meg, ami közbiztonsági és erdőgazdasági okokból is figyelmet érdemelne.




