Székely Gábor 75 éves

Évforduló

Kultúra
  • 2019.05.25. - 00:45
Cikk borítókép
Székely GáborMH | MH

Május 26-án, vasárnap tölti be hetvenötödik életévét Székely Gábor Kossuth-díjas rendező.

Jászberényben született, a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendezői szakán Major Tamás tanítványaként végzett, 1972 és 1978 között a szolnoki színház igazgatója volt, 1978-ban őt főrendezőként, Zsámbéki Gábort vezető rendezőként kérték fel a Nemzeti Színház megreformálására. A „modernkedést” kifogásoló színésznagyságokkal és egy idő után a pártállammal is szembekerültek, 1982-ben „a pozitív szocialista társadalmi célok védelme” érdekében menesztésük mellett döntöttek. Ekkor alakíthattak társulatot a budapesti Katona József Színházban, de 1989-ben távozott a színház éléről, később az Új Színházat vezethette. Évtizedekig tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Művészi tevékenysége elismeréséül Jászai Mari-díjat, érdemes művész, majd kiváló művész címet is kapott, 1988-ban Kossuth-díjjal tüntették ki. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja, 2018-ban Prima-díjat kapott.

Reklám