Győztek a normális nők

Korner

Sport
  • 2019.05.02. - 02:26

Kellemes meglepetésre pozitív választ kaptunk arra a két hónapja, cikkünkben feltett kérdésre: vajon a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) néhány abnormális nemű atléta érdekét tartja többre a többség esélyegyenlőségével szemben?

A CAS ugyanis elutasította a dél-afrikai Caster Semenya fellebbezését, amelyet a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) szabályozása miatt adott be. Az indoklásában megállapította, hogy „a szabályozás diszkriminatív”, ugyanakkor a vizsgált dokumentumok és bizonyítékok alapján erre a diszkriminációra szükség van ahhoz, hogy a női atlétika érintett versenyszámainak igazságossága megmaradjon. A 28 éves kétszeres olimpiai bajnok Semenya tiltakozását az váltotta ki, hogy az IAAF tavaly úgy határozott, a túl magas tesztoszteronszinttel rendelkező női középtávfutók – 400 méter és egy mérföld közötti távokon – csak akkor indulhatnak nemzetközi versenyeken, ha gyógyszerekkel öt nanomol/liter alá csökkentik annak mértékét a vérükben. A CAS döntése azt jelenti, hogy a magasabb tesztoszteronszintű sportolóknak egy héten belül el kell kezdeniük a gyógyszeres kezelést, ha rajthoz szeretnének állni a szeptemberi dohai világbajnokságon. Ezzel megszűnhet az az abnormális helyzet, hogy a normális hormonszintű futónők együtt versenyezzenek férfias alkatú, kevert nemiségű, interszexuális atlétákkal. A nős Semenya pedig versenyezzen a férfiak között.

Reklám