Teljesítette az Opportunity marsjáró a maratoni távot, 2004-es landolása óta 42,1 kilométert haladt a vörös bolygón – jelentette be az amerikai űrhajózási hivatal, a NASA. A másik rover, a Curiosity nitrogént talált a Marson.
A NASA bejelentése szerint a másik amerikai marsjáró, a Curiosity, amely 2012. augusztus 6-án szállt le a vörös bolygón, biológiailag hasznosítható nitrogént talált. A kutatócsoport a robot mintavizsgáló berendezése, a Sample Analysis at Mars Instrument Suite adatait elemezte, amelyeket három helyszínen gyűjtött marsi üledékes kőzetminták hevítése során nyertek, így detektálták a nitrogén-monoxidot, amely a feltételezések szerint a hevítés során szabadult fel a mintákban lévő nitrátokból. Nitrogén minden élő szervezetben előfordul, hiszen egyebek közt az aminosavak, a fehérjék, a DNS és a ribonukleinsav alkotóeleme. A Föld és a Mars légkörében megtalálható elemi nitrogén nehezen hasznosítható az élővilág számára az atomjai közt lévő rendkívül erős kötődés miatt. Ezért fontosak a nitrátok, amelyek három oxigénatomhoz kapcsolódó nitrogént tartalmaznak, s hatékonyabban bonthatók szét, így belőlük könnyebben jutnak nitrogénhez az élőlények. „A biokémiailag hasznosítható nitrogén felfedezése újabb bizonyítékot szolgáltat azoknak a feltételezéseknek az alátámasztására, amelyek szerint élhető lehetett az ősi Mars” – hangsúlyozta Jennifer Stern, a NASA Goddard Űrkutatási Központjának tudósa.



