Újra megnyitották tegnap a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet martonvásári objektumát, a háromszázharmincmillió forintos költséggel felújított komplexum tizennyolc lakóhelyiségében 126 fogvatartott elhelyezésére van lehetőség.
A passzus – lehetőség szerint – kötelezi az elítélteket a fogva tartásuk költségeinek részleges megtermelésére, a férőhelyek, a túlzsúfoltság jelentette gondokat pedig új fegyintézetek építésével, illetve a régiek újranyitásával igyekszik kezelni. Tasnádi László szerint utóbbira jó példa a martonvásári intézmény, ahol a fogvatartottak mindegyike dolgozni fog külső helyszíneken.
Az államtitkár kiemelte, hogy a kormány a fegyintézetek jelenlegi száznegyven százalékos kihasználtságát a következő négy évben száz százalékra kívánja csökkenteni. Tasnádi az új koncepció újdonságai között ismertette az áprilistól lehetővé váló, úgynevezett reintegrációs őrizetet is. Ennek alkalmazásánál – szigorú jogi feltételek és körülmények esetén – a bíróság dönthet úgy, hogy az elítélt kiszabadulása előtt saját környezetében töltse le büntetését állandó felügyelet mellett.
Az államtitkár emlékeztetett arra is, hogy júliusban életbe lép a büntetés-végrehajtásban dolgozók életpályamodellje, ami anyagi megbecsülést, fejlődési lehetőséget és kiszámítható jövőt biztosít a munkavállalóknak.
Tóth Tamás, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának általános helyettese az átadón elmondta, hogy májusig négyszáz fős bővítést hajtanak végre a szombathelyi intézményben, és még az idén elindul az a projekt, amelyben egy hatszáz új férőhelyet biztosító beruházást tesz lehetővé. Közölte, hogy 2019-ig hétezer új helyet alakítanak ki.



