Szeretnék, ha a bankok hitelezési aktivitása javulna, mivel a gazdasági növekedéshez, beruházásokhoz ez szükséges – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
A politikus arra a felvetésre beszélt erről, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádióban elképzelhetőnek nevezte a bankadó fokozatos csökkentését a következő években. A miniszter hozzátette: a bankok az elmúlt években passzívak voltak a hitelezésben. A magyar gazdaság növekedése úgy tudott három százalék fölé kerülni, hogy a bankok hitelezési aktivitása visszafogott volt. Az Eximbank és a fejlesztési bank hitelei, valamint a jegybank növekedési hitelprogramja segített ugyan, de azt szeretnék, ha a kereskedelmi bankok saját forrásaikból nagyobb hitelezést tudnának vállalni – közölte. Kifejtette: ha a bankadó csökkentését szeretnék, el lehet gondolkodni azon, hogyan lehet a bankszövetséggel olyan megállapodást kötni, amely a hitelezési aktivitás növekedéséért cserébe mérsékelné ezt az adót. Varga kizárt dolognak nevezte a bankadó kivezetését az adórendszerből, mert a költségvetésnek szüksége van erre az adónemre, a közteherviselés, a terhek arányos elosztása igényli a megmaradását.



