Oroszország együttműködik Indiával

Az országok vezetői huszonöt megállapodást írtak alá.

Külföld
  • 2014.12.11. - 19:10

Atomenergiáról, földgázról, katonai technológiáról és kereskedelemről szóló megállapodásokat kötött Vlagyimir Putyin orosz elnök és Narendra Modi, India miniszterelnöke. 

Gyümölcsöző volt Vlagyimir Putyin Új-Delihbe tett látogatása, ahol Narendra Modi indiai miniszterelnök fogadta. Megállapodtak, hogy Oroszország atomreaktorokat épít India számára, hozzájárul katonai technológiájának korszerűsítéséhez, a két ország együttműködik a földgázkitermelés terén, valamint bővíteni kívánja árucsere-forgalmát.

Ami a katonai együttműködést illeti, India évente négyszáz darab orosz Ka-226T típusú multifunkciós helikoptert fog összeszerelni saját területén. Továbbá az ázsiai ország ad majd otthont katonai felszerelésekhez szükséges tartalék-alkatrészeket gyártó létesítményeknek is. Hosszú távon orosz segítséggel emelik majd az indiai légierő technológiai fejlettségi szintjét.

Atomenergetikai kérdésekben is fontos döntéseket hozott a két elnök egyeztetése. Moszkva hosszú távon húsz újabb atomreaktor építését vállalja a dél-ázsiai államban. Az energetikai együttműködés első lépéseként a Tamil Nadu állambeli – orosz részvétellel épülő – kudankulami atomerőmű első energiablokkját már tavaly sikeresen az elektromos hálózatra kapcsolták.

Az együttműködési megállapodások sorozata érinti az arktiszi ásványi anyagok kitermelését is. A Rosznyeft olajipari cég és a Gazprom orosz gázvállalat indiai szakemberek bevonásával készít projekteket az északi sarkvidék kontinentális talapzatában rejlő energiahordozók kiaknázására, a cseppfolyós földgáz szállítására.

Forrás: MTI

Reklám