Az előzetes terveknek megfelelően, közép-európai idő szerint fél hatkor leereszkedett a Csendes-óceánba az Orion űrkapszula, amelyet a Marsra szállásra fejleszt az Egyesült Államok. Charles Bolden, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA igazgatója "a Mars-korszak első napjának" nevezte a péntekit. A NASA egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy legénységgel küldje fel az Oriont - mondta.

Robert Navias, a NASA vezérlőtermi kommentátora "a létező legtökéletesebb repülésként" jellemezte a kapszula útját. "Íme az új űrhajód, Amerika" - mondta Navias az Orion visszaérkezése után.
A pénteki teszt fő eredménye, hogy a kapszula műszereit nem zavarta meg az űrbéli háttérsugárzás, illetve a modul kibírta a Föld légterébe való visszalépés során keletkező 2200 Celsius-fokos hőmérsékletet.
A nyolc éve indult, eddig mintegy kilenc milliárd dollárt felemésztő Orion-program hosszú távú célja, hogy a Lockeed Martin által gyártott modul 2030-as években űrhajósokat jutasson a Marsra. A NASA tervei szerint az első Orion, amely legénységgel repül majd, leghamarabb 2021-ben fog startolni.
Forrás: AP, Reuters, MTI



