A tavalyi évben rekordot döntő és idén is növekvő kétoldalú kereskedelem további élénkítéséről állapodott meg Magyarország és Törökország.

Kétnapos látogatást tett a török fővárosban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Pénteken telefonon Ankarából arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a két ország négy területen – a befektetések kölcsönös támogatásán és a magyar élőállat-export újraindításán, valamint a török villamosenergia-hálózat és a nukleáris háttéripar kiépítésében való magyar részvételen keresztül – tervezi szorosabbra fűzni gazdasági kapcsolatait. Szijjártó azt is kifejtette, hogy hazánk elkötelezett támogatója Törökország integrációjának. Törökország fontos szerepet tölt be a magyar külgazdasági stratégiában, mivel dinamikusan növekedő gazdaság – fejtegette Szijjártó Péter, akit fogadott Recep Tayyip Erdogan államfő is. A magyar miniszter megbeszélést folytatott Nihat Zeybekci gazdasági miniszterrel, Volkan Bozkir Európai Unió-ügyi miniszterrel és Mehmet Müezzinoglu egészségügyi miniszterrel.
Szijjártó emlékeztetett: a két ország Erdogan – még kormányfőként tett – 2013-as budapesti látogatásán arról állapodott meg, hogy ötmilliárd dollárra növeli az éves kétoldalú kereskedelmi forgalmat. A tavalyi évben a török–magyar áru- és szolgáltatásforgalom 26 százalékkal 2,6 milliárd dollárra nőtt, az idei év első nyolc hónapjában pedig további 7,4 százalékos növekedést regisztráltak – mondta.
A jelenleg százmillió dollárra tehető magyarországi török befektetések további ösztönzésére ötvenmillió eurós pénzalapot hoztak létre, amely a kis- és középvállalkozások kölcsönös beruházásait fogja támogatni.
A magyar diplomácia vezetője kitért arra is, hogy Törökországra tranzitországként fontos szerep hárul az azerbajdzsáni gáz Közép-Európába juttatásában, s ez Ilham Alijev azeri elnök e heti budapesti látogatásának egyik központi témája volt.



