Ebolában elhunyt Maliban az egyik fővárosi kórház dolgozója, aki előzőleg egy guineai férfit ápolt – erősítette meg tegnap a mali kormány. Washington közben a járvány sújtotta országok adósságának részbeni elengedését javasolja.

Egy huszonöt éves ápolónő halálával háromra emelkedett Maliban az ebolajárvány halálos áldozatainak száma. A betegről kiderült, hogy ő maga is a kórban szenvedett, amely már napokkal ezelőtt végzett vele. Az ápoló halálhírével egy időben jelentette be a kormány, hogy véget ért az októberben ebolában elhunyt kétéves kislány hozzátartozóinak elkülönítése, a gyermek volt a kór első halálos áldozata az országban. A két most bejelentett haláleset a kislány elhunytától független, így a kormány újabb óvintézkedéseket hozott, és elrendelte az ápolóval és a guineai beteggel esetlegesen kapcsolatba került emberek felkutatását. A diplomáciai és üzleti negyedben található Pasteur Klinika az ország egyik legjobb kórházának számít.
Mindeközben az Egyesült Államok az javasolta a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF), engedje el az ebolajárvány által sújtott három nyugat-afrikai ország adósságának egy részét, hogy hatékonyabban tudjon küzdeni a terjedő betegséggel – közölte Jack Lew amerikai pénzügyminiszter. Guinea, Libéria és Sierra Leone összességében eddig 372 millió dollárral tartozik az IMF-nek. Az Egyesült Államok azt javasolja, hogy a pénzintézet ebből az összegből mintegy százmillió dollárt engedjen el. Ha az IMF ebbe beleegyezik, akkor Washington javasolni fogja a többi IMF-tagországnak az adósságleírás jóváhagyását.
Napokon belül dönt arról az Afrikai Labdarúgó-szövetség (CAF), hogy melyik országban rendezik meg a jövő évi Afrika-kupát, miután az ebolajárvány miatt Marokkó a múlt szombaton lemondott a rendezés jogáról. Az észak-afrikai országot a CAF végrehajtó bizottsága kedden ki is zárta a tornáról, mivel előbb az esemény elhalasztását kérte, majd amikor a CAF ezt elutasította, jelezte, hogy nem rendezi meg a kupát. A marokkóiak a kizáráson túl további büntetésekre is számíthatnak a későbbiekben.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint Nyugat-Afrika három országában több mint ötezer a betegség halálos áldozatainak száma, a fertőzötteké pedig tizenháromezer.



