Meghalt Gera Zoltán. A nemzet színészét pénteken érte a halál, kilencvenkét évesen.

Gera Zoltán 1923. augusztus 19-én született Szegeden, édesapja színész, édesanyja porcelángyári munkásnő volt. Fényképésznek tanult, ennek ellenére már tizenhat évesen a színészi pályára lépett, a budapesti Belvárosi Színházban kezdte, majd Inke Rezső vándortársulatával járta az országot. 1942–1944 között dolgozott Rév István bábszínházánál, majd Szegeden szerepelt. A Színművészeti Főiskolára a háború után vették fel, később a Magyar Néphadsereg Színházához és a Vígszínházhoz került. Az ötvenes évek végén Drezdában, Frau Palucca Európa-hírű táncintézményében pantomimet is tanult, és ebben a műfajban aratott sikereket Budapesten az Irodalmi, majd az Egyetemi Színpadon.
Mivel főiskolásként szoros kapcsolatba került a brit kultúrával, majd egy Shakespeare-kurzust is megpályázott, amelyet a British Drama League szervezett, a kommunista diktatúra ellehetetlenítette: állásából elbocsátották, majd megtiltották neki a kiutazást, és az erről szóló levelét elfogták, emiatt pedig államellenes izgatás vádjával kilenc hónap börtönt kapott. Szabadulása után Szolnokra, majd a Mikroszkóp Színpadhoz szerződött, később a Radnóti Miklós Színház tagja volt. 1992-től szabadfoglalkozású színészként többek között a Budapesti Kamaraszínházban és a Vidám Színpadon lépett fel. Főleg epizódszerepeket alakított. Az 1950-es évek közepétől több mint száz játék- és tévéfilmben tűnt fel. Olyan népszerű és méltán híressé vált filmekben játszott, mint a Bakaruhában, a Külvárosi legenda, a Fűre lépni szabad, a Két félidő a pokolban, a Meztelen diplomata, Bástyasétány hetvennégy, A napfény íze vagy a Prima Primavera, s olyan „legendás” tévésorozatokban, mint A Tenkes kapitánya. 1993-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét. 2002-ben a harmincharmadik Magyar Filmszemlén Életmű-díjjal ismerték el munkásságát, 2004-ben elnyerte a kiváló művész címet. 2012-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje csillaggal, tavaly márciusban pedig Kossuth-díjjal tüntették ki. Az idén áprilisban választották a nemzet színészévé. Gera Zoltánt az Emmi saját halottjának tekinti. A Fidesz mély fájdalommal értesült arról, hogy elhunyt a nemzet színésze, a párt osztozik a család, a kollégák és a barátok fájdalmában.



