Több ponton módosíthatja a fővárosi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát (szmsz) a Fővárosi Közgyűlés a pénteki alakuló ülésen.
Az önkormányzat honlapján közzétett előterjesztés szerint több, a választási törvényből eredő módosítás várható a szervezési és működési szabályzatban. Ilyen változtatás lesz például a közgyűlés összetételét szabályozó előírás, miszerint a testület tagjai a főpolgármester, a 23 fővárosi kerületi polgármester és a fővárosi kompenzációs listáról mandátumot szerző 9 képviselő.
A Fővárosi Közgyűlés pénteken tartja ünnepi alakuló ülését, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester szólal fel.
Az alakuló ülés napirendjén szerepel a három főpolgármester-helyettes megválasztása és illetményük megállapítása. Főpolgármester-helyettesi poszt vár Bagdy Gáborra (aki a pénzügyekkel fog foglalkozni), Szeneczey Balázsra (aki a városfejlesztésért fog felelni) és Szalay-Bobrovniczky Alexandrára (akit a humán területek főpolgármester-helyettesi posztjára jelöltek).A javaslat (amelyet tarlós István főpolgármester jegyez) a szavazásra vonatkozó előírásokat is pontosítaná, így például beemeli a főváros lakosságszámának együttesen több mint a felét képviselő kerületi polgármesterek "igen" szavazatának szükségességét.
Változás várható a képviselők javadalmazásában is: míg a kerületi polgármesterek plusz juttatást nem kapnak közgyűlési munkájukért, addig a kompenzációs listán bejutottak alapdíja csökken. A képviselők korábban a főpolgármesteri illetmény 25 százalékát kaphatták, ezt most 15 százalékra csökkentenék.
Az szmsz-ből kivennék a frakciókról szóló pontokat, továbbá a képviselőcsoportok működéséhez biztosított egyszeri alapellátásokat, egyebek mellett a költségvetési keretet, irodai eszközöket, napilapokat, reprezentációs költségeket.



