"Elmegyek Brüsszelbe, a szabad munkaerőmozgás ügyében el fogom érni, amire Nagy-Britanniának szüksége van, és nem fogadok el nemleges választ" - mondta David Cameron, aki az Európai Unión belüli munkaerő-áramlás szabályainak átalakítását hangsúlyozta szerdán, a kormányzó Konzervatív Párt Birminghamben rendezett éves kongresszusának zárónapján.

A szerdai politikai vitafórumon George Osborne brit pénzügyminiszter kijelentette: az EU alapítói lefektették ugyan a szabad mozgás alapelvét, de nyilvánvalóan nem számítottak arra, hogy az uniónak egyszer olyan tagországai is lesznek, amelyeknek hazai összterméke (GDP) nagyon nagy mértékben eltér a többiekétől, és ez rendkívüli mértékű népvándorlást okoz.Osborne szerint ezért felmerül az EU-bővítés szüneteltetésének lehetősége is. A The Times értékelése szerint ez gyakorlatilag "lezárná a határokat a kelet-európaiak előtt".
Philip Hammond brit külügyminiszter is éles bírálatokkal illette az Európai Unió jelenlegi működését, szerinte "britek milliói szemlélik döbbenettel", ahogy az EU az egykori Közös Piacból "szuperállami szerepre törekvő" intézménnyé alakul, és különleges döntési jogköröket követel. Ez nem lehet a versenyképes Európa mintája.



