Kell a budapesti támogatás az autonómiához

"Elszomorító mulasztás, hogy az RMDSZ-elnök szó nélkül hagyta Magyarország bírálatát"

Határon túl
  • 2014.09.30. - 18:29

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) közleményben nyomatékosította kedden, hogy továbbra is szükségesnek tartja Magyarország támogatását a Székelyföld területi autonómiájának a megvalósításához.

Az SZNT annak kapcsán fogalmazta meg álláspontját, hogy az RMDSZ autonómiatervezetével kapcsolatos hétfői bukaresti beszélgetésen több román értelmiségi felvetette: a "nem liberális demokráciát hirdető" Orbán Viktor támogatása inkább teher a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pedig nem védte meg a magyar kormányt. 

IzsákBalázs576x356
Izsák Balázs

Rendkívül káros és visszatetsző a románok szimpátiáját és megértését Magyarország és a magyar kormány igazságtalan, méltánytalan és hamis elmarasztalásának válasz nélkül hagyásával vagy éppenséggel az említett elmarasztalásokkal egyetértő utalásokkal keresni - szögezte le az SZNT. Az Izsák Balázs elnök által jegyzett közleményében a tanács megállapította: "a romániai magyarok elsöprő többsége nem osztja az RMDSZ elnökének nyíltan felvállalt, liberális elkötelezettségét". Az SZNT szerint "megtévesztő, valótlanságokat tartalmaz, és ellentétes a romániai magyarság, ezen belül a székelyek érdekeivel és gondolkodásával", hogy az RMDSZ elnöke azt állította: két erdélyi magyar pártot hoztak létre az RMDSZ ellenében Budapestről, majd azt, hogy sokszor felrótták neki a magyar kormányok, hogy az RMDSZ nem fogad el Budapestről "gyámságot".
Az SZNT nyomatékosította: az RMDSZ ellenzékét megjelenítő Magyar Polgári Pártot (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP) "nem a budapesti kormány hozta létre, hanem az RMDSZ elhibázott politizálása". Az SZNT Kelemen Hunor "elszomorító mulasztásának" tartja, hogy az RMDSZ-elnök szó nélkül hagyta a Magyarország alkotmányát ért kritikát. 



Reklám