Erzsébet-program: nemzetközi elismerés

A magyar kormány az első kabinet, amelyik megkapta a Nagycsaládosok Szövetségének díját a családtámogatási rendszerért

Gazdaság
  • 2014.09.22. - 16:35

Az Erzsébet-program létrehozásáért a magyar kormány kapta az Európai Nagycsaládosok Szövetségének díját, amelyet Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára vett át az Európai Nagycsaládo­sok Szövetségének konferenciáján a portugáliai Cascais városában.

Novák Katalin 20140922
Novák Katalin, az Emmi államtitkára képviselte a kormányt (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Az Európai Nagycsaládosok Szövetsége öt kategóriában díjazott olyan személyeket, illetve szervezeteket, akik, illetve amelyek kiemelkedő munkájukkal segítették a nagycsaládokat. A szövetség az Erzsébet-program létrehozásáért díjazta a magyar kormányt. A minisztérium írásban arról tájékoztatta a Magyar Hírlapot, hogy Magyarország eddig az egyetlen ország, melynek kormányát a szervezet elismerésben részesítette a családok érdekében végzett munkájáért.

Kiemelték, az Erzsébet-program nem csupán egy olyan kezdeményezés, mely segít többek között a rászoruló családok üdültetésében, hanem szimbóluma Magyarország megújulásának, amely a szolidaritásról és az ebben betöltött kormányzati felelősségvállalásról szól.

Novák Katalin a díjátadó ünnepségen úgy fogalmazott: büszkék vagyunk arra, hogy a harmadik éve zajló Erzsébet-program az idén köszöntötte négyszázezredik résztvevőjét. Ez azt jelenti, hogy hátrányos helyzetű gyermekek már ezer forintért tölthetnek el egy-egy tartalmas hetet olyan helyeken és körülmények között, amit a család önerőből nem tudna biztosítani számukra.

A többgyermekesek érdekeit képviselik   
Az Európai Nagycsaládosok Szövetsége 2004-ben alakult, jelenleg huszonegy tagszervezettel rendelkezik. Több mint ötvenmillió európai polgárt, mintegy kilencmillió nagycsaládot képvisel. Legfőbb célja, hogy a többgyermekes családok szociális és gazdasági érdekeit képviselje, és támogassa a családbarát szemlélet elterjedését.

Az Európai Nagycsaládosok Szervezetének díja is visszaigazolja a kormány meggyőződését, amely szerint az Erzsébet-program egy olyan kezdeményezés, melynek létjogosultsága vitathatatlan – jelentette ki Novák Katalin. A család a kormány számára alapvető érték. Ezt segíti Magyarországon a családi alapú, a gyermekvállalást ösztönző adórendszer bevezetése és az Erzsébet-program létrehozása is – tette hozzá az államtitkár.

A díjátadó előtt Novák Katalin találkozott Portugália szolidaritási, munkaügyi és szociális ügyekért felelős miniszterével. Pedro Mota Soares a kétoldalú megbeszélésen kiemelte, hogy a két ország hasonló demográfiai problémákkal küzd, és elismerően szólt a magyar kormány családtámogatási rendszeréről.


Sikeres országot kell építeni

Példaértékűnek minősítették a hazai rendszert

5 perces interjú: Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára

– Hogyan látja, mit jelent ez az elismerés, amelyet eddig még egyetlen ország kormányának sem ítéltek oda, csak most először, a ma­gyarnak?

– Az indoklás szerint a magyar kormány azért a kiemelkedő munkáért kapta meg elsőként ezt a díjat, amelyet a magyar családok érdekében tett. Elsősorban az Erzsébet-programért, amely Európa-szerte sikeresnek nevezhető, hiszen kimagasló eredménynek számít, hogy egy tízmilliós országban négyszázezer embernek biztosította eddig a szociális üdültetés lehetőségét.

– Brüsszelben korábban élesen bírálták ezt a programot. Ennek előzménye az volt, hogy a francia Cheque Déjeuner csoport a Világbank Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központja által választott bírósághoz fordult, mivel meglátásuk szerint a magyar kormány ellehetetlenítette itteni tevékenységüket. Elégtételnek tartja ennek fényében ezt az elismerést?

– Megerősítésnek tartom, nem elégtételnek. Ugyanis ez az elismerés megerősíti a magyar kormányt abban, hogy igenis helyes úton jár, jó döntést hozott akkor, amikor kidolgozta és bevezette ezt a programot.
S a magáncégek profitérdekeivel szemben előtérbe helyezte a családok, a nagycsaládok, a fogyatékossággal élők, a nyugdíjasok és a gyermekek szociális támogatását. Bizonyítottuk, hogy ezeknek a céloknak megvan a létjogosultságuk, s a díj laudációjában is az áll: előremutató és példaértékű a program.

– Több tárgyalást is folytatott portugáliai útja során. Voltak olyanok, akik részletesebben érdeklődtek az Erzsébet-program iránt?

– Találkoztam Pedro Mota Soa­ressel, Portugália szolidaritási, munkaügyi és szociális ügyekért felelős miniszterével. Miután a két ország mérete, lakosainak száma, demográfiai helyzete hasonló, ebből fakadóan nagyon sok közös témánk volt. Portugália most kezdi felismerni, amit a magyar kormány már négy évvel ezelőtt felismert: a gyermekeket vállaló családok nélkül nem lehet sikeres országot építeni. Igaz ez a konferencián részt vevő német, francia, svájci, spanyol és holland szervezetekre is.

Reklám