Közéletibb volt az idei írótábor témaköre

Tokajban megemlékeztek Radnótiról is – Fókuszban a rendszerváltás ideje

Kultúra
  • 2014.08.19. - 02:01

A 42. Tokaji Írótábor a korábbiaknál némileg közéletibb jellegű témákat feszegetett – mondta lapunknak Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség és a tábor kuratóriumának elnöke a nemrég lezárult rendezvényről. Az együttlét alatt a rendszerváltozás éveit járták körül az alkotók, és több évfordulóról is megemlékeztek.  

szentmartoni-janos
Szentmártoni János: Felfújták a Kukorelly–Csender-ügyet (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Nagy létszámú plenáris ülésekkel, izgalmas munkacsoportokkal zárult a 42. Tokaji Írótábor a múlt hét végén, bár sajnos nem ezzel került be a hírekbe. Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség és a tábor kuratóriumának elnöke lapunk megkeresésére arról beszélt, hogy idén a rendszerváltás körüli időszakkal foglalkoztak a jelenlévő alkotók, és ezúttal közéletibb témákat feszegettek. „Az 1945 utáni irodalom áttekintése után tovább folytattuk a diktatúra időszakának tárgyalását ebben az évben, vagyis azokat a témákat, amelyekről az elhallgatás évei alatt nem lehetett beszélni. Az együttlét alatt hagyományosan sor került fia-tal írók, valamint folyóiratok (Együtt, Hitel) bemutatkozására és borkóstolóra is. A holokauszt-emlékév jegyében Radnóti Miklósra emlékeztek a tábor résztvevői, Tiszaladányban pedig Ratkó József munkássága előtt tisztelegtek halálának 25. évfordulója alkalmából” – mondta.

Mint rámutatott, a Nagy jövő mögöttünk című tanácskozások igen nagy létszámban vonzották az érdeklődőket, több mint kétszázan voltak jelen ezeken a beszélgetéseken, amelyek higgadt módon, kulturáltan zajlottak. Megkérdeztük azt is, hogy mit szól Csender Levente és Kukorelly Endre író nézeteltéréséhez, amelynek során, mint korábban megírtuk, Csender megütötte kollégáját. Szentmártoni elmondta, az affér a hivatalos program után történt. „A média ezt a szerencsétlen esetet a nyári témahiányban természetesen felfújta. A sajtó túlkapásai hűen tükrözik a kort, amelyben élünk. Civil esetről van szó, semmi köze politikai vagy ideológiai vitákhoz. Az esetet természetesen kellőképpen kivizsgáltattuk, jegyzőkönyveztük, Csender is bocsánatot kért Kukorellytől, aki elfogadta azt” – mutatott rá.

Az elnök arról is beszámolt, hogy a Litera.hu irodalmi portálon hét napon át blogot vezettek a táborról, a plenáris üléseket pedig az interneten is nyomon lehetett követni élőben. „A díszvendég lengyel író kollégáinkat is megszólíttattuk, hogy ők miként élték meg a maguk rendszerváltását. Ezek újdonságok voltak az idén” – sorolta a fontosabb pontokat. A plenáris üléseket követően írótábori díjakat és elismeréseket adtak át. Idén a kuratórium fiatalabb alkotók teljesítményét elismerő díját Kürti László nyerte el. A résztvevők egyébként felavatták Weöres Sándor és Határ Győző emléktábláját is a tokaji Ferenc Gimnázium udvarán található Millenniumi Irodalmi Emlékparkban.

Reklám