Soul díva a Budapest Parkban

Joss Stone végre Magyarországon

Kultúra
  • 2014.07.08. - 09:04

Tizenhat évesen vált világsztárrá, ami nem meglepő, hiszen karizmatikus előadó, dalszerző, és olyan hang szorult belé, ami csak keveseknek adatik meg. Szólóprojektje mellett láthattuk-hallhattuk őt Mick Jagger oldalán a Superheavy formációban is. A többszörös Grammy-díjas Joss Stone július 29-én a Budapest Parkban lép fel.

Keveseknek sikerül tizenhat évesen abszolút világsztárrá válni, Joss Stone azonban kétségtelenül ebbe a kategóriába tartozik. Még 2004-ben a You Had Me című slágerrel és az azt követő milliós eladásokat produkáló második albumával nemzetközi szinten is berobbanó hölgy ugyanis egy csapásra az évtized vezető énekesnői közé katapultált úgy, hogy a még ki sem lépett a tini korból.

Igaz, a hatalmas felhajtás az angol származású művésznő képességei alapján egyáltalán nem volt meglepő: Stone ugyanis karizmatikus dalszerzői képességével, lehengerlő színpadi jelenlétével és elementáris erejű, a soul műfajának legszebb hagyományait idéző orgánumával könnyedén lenyűgözte a közönségét, egyértelműen előkészítve a terepet az olyan díváknak, mint Amy Winehouse vagy épp Adele. Stone népszerűsége pedig a későbbiekben sem csökkent, sőt, épp ellenkezőleg.

A többszörös Grammy-díjas Joss Stone napjainkban talán még aktuálisabb, mint az elmúlt néhány esztendőben. Legutóbbi lemeze, a 2012 The Soul Sessions Volume 2 megjelenése ugyanis illő megünneplése volt az énekesnő addigi karrierének, ami még kilenc évvel azelőtt a közel azonos című The Soul Sessions debutalbummal indult.

Joss Stone, július 29., Budapest Park.


Az énekesnő Joscelyn Eve Stoker néven született az angliai Doverben. Amerikai R&B és soul zenén nõtt fel, kedvenc énekesnõje Aretha Franklin. Joss korán felfedezte, hogy õ maga is hasonlóan tehetséges mint kedvencei. 2002-ben elhagyta a szülõi házat és elment egy New York-i meghallgatásra. Az akkor még csak 15 éves lány lenyûgözte Steve Greenberget Donna Summer "On the Radio" címû dalával. Rögtön szerzõdést kötöttek vele, és szülõi engedéllyel Joss abbahagyta az iskolát, és megváltoztatta a vezetéknevét. Elsõ lemezén, ami a "The Soul Sessions" címet viseli, Betty Wright és Angie Stone énekesnõkkel dolgozott. Az album több mint 2 millió példányban fogyott világszerte. Második albumára sem kellett sokat várni, 2004-ben jelent meg "Mind, Body & Soul" címmel, rajta a "You Had Me" slágerrel, amit rengeteget játszottak. Az album 14 dalt tartalmaz, ebbõl 12-őt Joss írt, illetve részt vett a megírásában. Az album a UK Chart elsõ helyén debütált, így Joss lett a legfiatalabb elõadó aki ezt elérte. A korong több országban is platina lett, 3 Grammy jelölést kapott és 2 Brit Awards díjat nyert. 2006-ban Joss elkezdett dolgozni harmadik albumán a Bahamákon. A 2007-ben megjelent "Introducing Joss Stone"-on a soul legenda, Lauryn Hill is hallható. 2009-ben jelent meg soron következő albuma Colour Me Free! címmel, melyet két évvel késöbb a LP1 című lemeze követett. 2012-ben megjelent vadonatúj albuma The Soul Sessions Volume 2 címmel. Új szoló lemezét megelőzően 2011-ben összeállt Mick Jagger, Dave Stewart, Damian Marley, A.R. Rahman és Joss felállásában a SuperHeavy zenekar. Azonos címmel jelent meg első albumuk is, 2011-ben.  Legutóbbi lemeze a 2012 The Soul Sessions Volume 2, ezzel turnézik most.


Reklám