Eljárást indított a szlovák kulturális tárca és a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet (SOI) a felvidéki magyar fiatalok egyik komoly hagyományokra visszatekintő nyári rendezvénye, a Gombaszögi Nyári Tábor szervezői ellen, azért mert a rendezvény plakátainak egy része kizárólag magyar nyelven íródott.
A tábor szervezőinek sajtóközleménye szerint a közelmúltban a Gombaszögi Nyári Tábor hirdetőfelületeit az érsekújvári (Nové Zámky) és párkányi (Stúrovo) vasútállomásokon a Szlovák Megújhodási Mozgalom (SHO) matricáival ragasztották le, s ugyanez a szervezet feljelentést tett a szlovák állami vasútnál (ZSR), amiatt hogy a tábort hirdető - kizárólag magyar nyelvű - plakátok sértik a szlovák államnyelvről szóló törvényt.
A Gombaszögi Nyári Tábor elődrendezvényei több évtizedes múltra tekintenek vissza, a tábort jelenlegi formájában már hatodik éve a felvidéki magyar egyetemisták egyik szervezete, a Diákhálózat és a Sine Metu polgári társulás rendezi több más diákszervezettel együttműködve. A tábort idén július 15-e és 20-a között tartják meg.
A vonatkozó jogszabály, amely már több éve érvényben van, valóban úgy rendelkezik, hogy a nyilvánosság tájékoztatására szolgáló feliratokat elsődlegesen az állam nyelvén, tehát szlovákul kell feltüntetni. A jogszabály alapján időről időre indul eljárás, eddig már több olyan eset is előfordult, amikor a törvény alapján kisebb-nagyobb büntetéseket szabtak ki.
A hatályos szlovák államnyelvtörvény kimondja, hogy a nyilvánosság tájékoztatására szolgáló feliratokat - így a reklámfeliratokat is - szlovák nyelven kell megjeleníteni, és amennyiben más nyelvű szöveget is tartalmaznak, az csak az államnyelvű felirat után, hasonló vagy kisebb betűmérettel tüntethető fel. Az államnyelvtörvény jelenlegi verziója 2011 márciusa óta hatályos, azt Iveta Radicová kormánya módosította. Az új jogszabály ugyan némileg enyhített a szabályok megsértése miatt kiszabható bírságok mértékén, szűkítette azok kiszabásának lehetőségeit, de nem törölte el azokat. Ezért a törvény néhány, többféleképpen is értelmezhető megfogalmazásáért a jogszabályt - főként magyar részről - sok bírálat érte.
Az SHO feljelentése alapján a ZSR felszólította a törvénysértő hirdetések eltávolítására a reklámfelületek tulajdonosát, akit ezt követően a szlovák kulturális tárca is értesített, hogy hivatalból megvizsgálja az ügyet. A tábor buszjáratokra kihelyezett reklámanyagai miatt piaci szabályozást érintő jogszabálysértés gyanújával a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet is eljárást kezdett, s magyarázatot kért a tábor szervezőitől kilátásba helyezve, hogy amennyiben ez nem történik meg záros határidőn belül, büntetést rónak ki.
A tábor egyik szervezője lapunknak azt nyilatkozta, hogy a Gombaszögi Nyári Tábor hirdetőanyagait két alkalommal jelentették fel a szlovák államnyelvtörvény megsértésére hivatkozva az elmúlt időszakban. Az SHO (Slovenské Hnutie Obrody – Szlovák Megújhodási Mozgalom) a Szlovák Állami Vasutaknál a párkányi és érsekújvári vasútállomáson elhelyezett hirdetőfelületek miatt tett feljelentést, majd pedig az SAD buszain elhelyezett plakátok miatt kereste meg a tábor szervezőségét a Szlovák Kereskedelmi Felügyelet.




