Orbán: a következő négy év kulcskérdése a szakképzés

A kormányfő pénteken a Szombathelyi Városi Televíziónak adott interjút

Belföld
  • 2014.10.10. - 19:45

A következő négy év egyik kulcskérdése, hogy képesek leszünk-e elegendő mennyiségű és minőségű munkaerőt képezni Magyarországon annak érdekében, hogy sikeresen működtetni tudjuk az újraiparosított magyar gazdaságot - jelentette ki Orbán Viktor pénteken a Szombathelyi Városi Televíziónak adott interjúban.

A kormányfő szerint a munkaerőhiány kérdése ma még speciálisnak tűnő szombathelyi probléma - a vasi megyeszékhelyen három százalék alatti a munkanélküliség -, de két-három év múlva az lesz Magyarország egyik fő kérdése, hogy kik fognak dolgozni, és akik dolgoznak, azok milyen minőségű munkát tudnak végezni - ezekre a kérdésekre pedig szerinte már most meg kell találni a válaszokat.
Most még ugyan a munkanélküliségről beszélünk, de az országos átlag 7,6 százalék, a közmunka révén a képzetlen embereknek folyamatosan munkát tudunk adni - hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor a szombathelyi gépészmérnökképzés beindításáról szólva - amelyhez a kormány 1,5 milliárd forintot szavazott meg - úgy fogalmazott: Szombathelyen a mérnökképzésnek megvan "az intellektuális háttere és a termelési héttere is, tehát miért ne vágnánk bele?"

A cél, hogy a térség az ország egyik járműipari központjává váljon

Elmondta továbbá: a tervek szerint 2016 végéig, de jó esetben már 2016 nyarán négysávos úton lehet majd eljutni Szombathelyről Győrbe. Nem állnak meg az építéssel, hiszen az országnak és Szombathelynek is az az érdeke, hogy az autóút elérje az országhatárt, csatlakozzon a határon az osztrák autópálya-rendszerre - tette hozzá. 

Orbán Viktor beszélt arról is, hogy a jövő két legfontosabb iparága az egészségipar és a járműipar, melynek Szombathelyen olyan hagyományai vannak, amelyekre szavai szerint jövőt lehet alapozni. A kormányfő ezzel utalt arra, hogy az elmúlt négy évben Szombathelyen 12 milliárd forintot fordítottak a Markusovszky kórház fejlesztésére és kiemelten kezelik, hogy a térség az ország egyik járműipari központjává váljon.
Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy Szombathelyen 2016-ban ünneplik Szent Márton születésének 1700. évfordulóját és a városba várják Ferenc pápát, úgy fogalmazott: "felekezeti hovatartozás nélkül mindannyian nagyon örülnénk a Szentatya látogatásának", de ez a kérdés a Vatikánban dől el. A kormányfő szerint a Szent Márton-programnak egy olyan nagy ívű, 10 milliárd forintot elérő városfejlesztési programnak kell lennie, amely a pápalátogatástól függetlenül is maradandó értéket eredményez Szombathely városában.

A kormánypártok jelöltjei komoly előnnyel indulnak

Orbán Viktor az interjúban a vasárnapi önkormányzati választásról azt mondta: az elmúlt négy év eredményei alapján, a közösen elvégzett munka eredményeként a kormánypártok jelöltjei komoly előnnyel indulnak, de olyan választást még nem látott, "ahol az esély saját magát beváltotta volna", éppen ezért azt kérte a szombathelyiektől, hogy menjenek el választani és adják szavazatukat Puskás Tivadarra és a Fidesz-KDNP jelöltjeire.

Reklám