Az emlősök többségét érzékenyen érinti a globális felmelegedés, és csupán két csoportjuk, a rágcsálók és a rovarevők sorsát befolyásolhatja pozitívan a klímaváltozás – írja az Independent. Egy friss kutatás eredményei szerint így már a Vörös listán szereplő veszélyeztetett emlősök csaknem felére van negatív hatással a klímaváltozás.
A kutatás szerint több mint hétszáz, a Vörös listán már eddig is szereplő fajt érint érzékenyebben a klímaváltozás, mint ahogyan azt korábban feltételezték. A főemlősök és az erszényesek lehetnek a legnagyobb veszélyben, míg a rovarevők és a rágcsálók gyors szaporodásuk és életmódjuk miatt még akár profitálhatnak is a változásokból. Eredetileg az érintett fajoknak csupán a hét százalékáról gondolták úgy, hogy az éghajlatváltozás miatt kerültek veszélybe, ez az arány a friss kutatások eredményeit felhasználva 47 százalékra ugrott. A felsorolt állatok egy része többé-kevésbé állandó hőmérséklethez szokott, így őket különösen érzékenyen érinthetik a változások, azok a fajok pedig, amelyeknek a reprodukciós rátája lassú, szintén megszenvedhetik a szokatlan időjárást. A kutatásban vizsgált madárfajok közül különösen a nagy magasságban élő fajok vannak közvetlen veszélyben, de problémát okoz az is, hogy a madarak a felmelegedés hatására korábban kezdenek el költeni, mint az megszokott lenne.



