Nem nyugszik bele a Bp. Honvéd az UEFA hétfői döntésébe, fellebbez ellene, és személyes meghallgatást kér az UEFA-tól. A klub tulajdonosa, Mendelényi Dániel több fórumon is hangsúlyozta: „Ez a meccs még tart, nem engedhetjük el.”
Az Európa-liga második selejtezőkörében 119 percnyi játékidő után is 0–0-ra állt a Bp. Honvéd és az Universitatea Craiova mérkőzése. A Ion Oblemenco stadionban a kispestiek kapuja mögötti lelátórészről egy, a pályán kialakult torzsalkodást követően hanggránátot dobtak be, amely az északír játékvezető, Arnold Hunter mellett robbant fel. Néhány másodperccel később egy öngyújtóval eltalálták a bírót, aki mentőorvos segítségére szorult. Percekig ápolták a pályán, majd jelezte, hogy kész a folytatásra, kiosztott két sárga lapot a szerinte a kialakult lökdösődésben „főkolompos” két játékosnak. Közben az UEFA-ellenőr folyamatosan egyeztetett Nyonnal a lehetséges kimenetelről, szerencsétlen módon a közönség számára is látható területen. Amikor végül – részben a román csendőrparancsnok zsarolásának is engedve, aki azt állította, hogy a találkozó idő előtti beszüntetése esetén nem tudja garantálni a szereplők, köztük a játékvezetők és a vendégcsapat tagjainak a biztonságát – az UEFA-ellenőr és a játékvezető a folytatás mellett döntött, Hunter átadta a helyét a negyedik játékvezetőnek, Jamie Robinsonnak, ő vezényelte le az ötven másodpercnyi passzolgatást követő tizenegyespárbajt. Ebben a magyar csapat játékosai nagyon gyengén lőttek, a pályán a Craiova továbbjutott.
Jelen állás szerint aztán az UEFA-nál is, bár érdemes hangsúlyozni, hogy ez egy első fokú határozat, a gyakorlatban a remény ennek a megváltoztatására (magyarul arra, hogy egy homlokegyenest ellenkező tartalmú ítélet szülessen) minimális.
Érdekes, hogy – az UEFA általános politikájának megfelelően – az európai szövetség honlapján a mérkőzés tudósításában nem szerepel az incidens. Aki tudja, mi történt, csupán azt veheti észre, hogy a 120. percre van jelezve, hogy Fortes szabálytalankodott Berla Attila kapussal, majd a 120+12. percre, hogy a játékvezető sárga lappal büntette Fortest és Batik Bencét. Közte semmi.
Minden racionális érv alapján egy ilyen súlyos szabálysértés után azonnal le kellene fújni a mérkőzést – más kérdés, hogy az UEFA irányelve azt javasolja a játékvezetőknek, hogy tegyenek meg mindent a találkozó befejezése érdekében. Minden körülményt figyelembe véve (sokkal drámaibb helyzetben 1985 májusában a Heyselben is lejátszották a végül 39 halálos áldozatot követelő Liverpool–Juventus BEK-döntőt, tulajdonképpen a román csendőrparancsnokéhoz hasonló érvet is akceptálva), de ezért is létezik az óvás lehetősége kínálta esély a jogorvoslatra.
A későbbi felvételeken jól látszik, hogy a románok kapusa, Mirko Pigliacelli a honvédos tizenegyeseknél előreugrott, nem maradt a gólvonalon, ami nyilvánvalóan szabálytalan, ám nem minősül bírói műhibának, nem ad elégséges okot az óvásra. Megítélésünk szerint a pályán a botrány kirobbanása után történtek ellenben nem csupán, hogy adtak, de rossz döntés született. Hangsúlyoznánk: az ügy elbírálásának, az arról alkotott véleményünknek semmi köze sincsen ahhoz, hogy magyar és román csapat volt a részese, még csak az sem befolyásolja, hogy már a mérkőzés előtt is atrocitásokban volt része a kiutazott magyar szurkolóknak. Ugyanakkor az, hogy a nézőtérről a román szurkolók köpködték és fenyegették a magyar játékosokat, már szankcionálandó lenne.
Az UEFA meg is büntette a román klubot, az első fokú határozatban 60 ezer euró megfizetésére és három nemzetközi kupamérkőzés zárt kapuk mögötti lejátszására kötelezte. Az Universitatea Craiova részéről nyilatkozók eltúlzottnak vélik
a büntetést, váratlanul súlyosnak.
Mi felhívnánk a figyelmet egy másik aspektusra. Az UEFA tulajdonképpen a Honvédot büntette meg. Az indoklás kulcsmondata (idézet a Bp. Honvéd által nyilvánosságra hozott közleményből):
„a botrányos események a 119., tehát az utolsó előtti percben történtek, így azok már nem befolyásolták a mérkőzés végkimenetelét” nyilvánvaló csúsztatás-tévedés. A harmincperces kényszerpihenő, a légkör igenis befolyásolta a tizenegyeseket rúgók állapotát, így a párharc végkimenetelét.Azzal, hogy az UEFA nem adott helyt a kispestiek óvásának, illetve majd a vélelmezett román fellebbezés után nem juttatta tovább a történtek függvényében egyedüli elfogadható döntésként a Honvédot, elvette a következő fordulóba jutásért alanyi jogon járó bónuszt, nagyjából kilencvenmillió forintot is a magyar csapattól. Ezt értelemszerűen megkapja majd az Universitatea Craiova, amely még többet is kereshet, ha kiejti a következő fordulóban a görög AEK Athént. De maradjunk egyelőre a „csak” 90 milliónál. Ez körülbelül az az összeg, amely a büntetés díja, számolva a 60 ezer eurós (körülbelül 19 millió forintos) pénzbírsággal és a három zárt kapus mérkőzés miatt kieső jegybevétel költségével. Az UEFA egyről hallgat, mert nem ismerheti el: hogy a helyzet alakította a döntést. Olyan sűrű a selejtezők programja, hogy egy ilyen vitás jogi ügy véghezvitelére egyszerűen nincs idő. Gondoljunk csak bele: hétfőn döntöttek első fokon, csütörtökön pedig már játszani kell a harmadik selejtezőkörben. Craiovában pedig már ezt megelőzően, pénteken elkezdték árulni a jegyeket az AEK elleni meccsre. Jelen állás szerint – miután a románok megfellebbezték az elsőfokú határozatot – azon mégis lehetnek nézők.
Repülő csavaranyák
A Budapest Honvéd kedden fellebbezést nyújtott be az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) hétfői döntésével szemben. Mendelényi Dániel klubtulajdonos sajtótájékoztatón kritizálta a nemzetközi szervezetet, amelynek szerinte egyre kevesebb a köze a futballhoz. Vicc kategória is lehetne, mondta, hogy még ellenünk indult eljárás szurkolói rigmusok miatt, miközben a lelátó attól volt hangos, hogy a halott magyar a jó magyar. Az UEFA a mostani döntésével szembemegy mindennel, amit korábban mondott a kirekesztésről. Kun Gábor ügyvezető a Craiova első fokon megítélt enyhe büntetésével kapcsolatban rávilágított, hogy a román csapat három hazai zárt kapus mérkőzése közül a harmadikat két évre felfüggesztették. Az MTI-nek azt is kiemelte, hogy a Honvéd óvását elutasító UEFA-döntés nyolcoldalas indoklása ellentmondásos, és sok tényezőt figyelmen kívül hagy. Videófelvételek vannak arról, hogy a játékvezetőt a 119. percben ténylegesen eltalálták, illetve hogy csavaranyákkal dobálták a kispesti játékosokat.
(MK)
Akik a jövőbe láttak
Már a hétfői UEFA-döntés előtti pénteken megkezdte a jegyárusítást az Universitatea Craiova az AEK Athén elleni hazai visszavágó mérkőzésre. És közlik – ahogy azt románul olvastuk a klub oldalán – a szurkolótáborral, hogy a zárt kapus mérkőzésekről szóló döntés felfüggesztését kérték, miközben egy másik cikk már arról szól, hogy a 14 évnél fiatalabb drukkereknek ingyenes a belépés a meccsre, ha a tanuló (nyári szünet van!) iskolája szervezi az utazást Olt, Gorj, Dolj, Mehedinți vagy Vâlcea megyéből, továbbá ha az illető Craiova-drukker.
(TGy)
Csányi is megdöbbent
Csányi Sándor, az MLSZ elnöke is jelezte, támogatja a Honvéd fellebbezését. „Megdöbbenéssel láttam a romániai mérkőzésen történt eseményeket. Ilyen cselekmények nem fordulhatnak elő egyetlen mérkőzésen sem! ” – olvasható az elnök nyilatkozata az MLSZ honlapján.
(MK)




