Oktatás

Vízágyút vetett be a rendőrség Brüsszelben a tüntetők ellen

Ezrek vonultak utcára az oktatási megszorítások miatt

Vízágyút vetett be a rendőrség csütörtökön Brüsszel központjában a francia nyelvű oktatást érintő megszorítások ellen tüntető demonstrálók feloszlatására, miután a tiltakozás egyes résztvevői erőszakossá váltak.

Vízágyút vetett be a rendőrség Brüsszelben a tüntetők ellen
Vízágyúval oszlatta a rendőrség az oktatási megszorítások elleni tüntetést Brüsszelben
Fotó: Belga via AFP/Emile Windal

A VRT hírportál beszámolója szerint a tiltakozók közül többen kerékpártárolókat és más tárgyakat gyújtottak fel a brüsszeli központi pályaudvar közelében, valamint tűzijátékokat lőttek ki. A helyszínre kivonuló rendőrség és tűzoltóság beavatkozott, a rendőrök pedig vízágyúval próbálták feloszlatni a tömeget. A hatóságok arra kérték a lakosságot, hogy kerüljék el a pályaudvar környékét.

A demonstráció miatt a közösségi közlekedésben is fennakadások keletkeztek.

A tiltakozáson több mint ezren vettek részt. A demonstrálók a francia ajkú belga régió, Vallónia és a főváros alkotta közösség oktatási megszorításai ellen emelték fel szavukat. A tervek szerint az ágazatban a következő években összesen 300 millió eurós megtakarítást hajtanának végre.

Az intézkedések részeként a középiskolai tanároknak jövő évtől heti két órával többet kellene tanítaniuk béremelés nélkül. Emellett átalakítanák az állandó kinevezések rendszerét: azok a munkavállalók, akik már most is határozatlan idejű munkaviszonyban állnak és élethosszig tartó karrierbiztonsággal rendelkeznek, megtarthatják ezt a státuszt, az új tanárokat azonban 2027 szeptemberétől kezdve kizárólag határozott idejű szerződéssel veszik fel.

A reformtervek a hosszabb betegség után visszatérő tanárok munkafeltételeit is módosítanák, továbbá jelentősen emelnék az egyetemi és főiskolai beiratkozási díjakat, amelyek éves összege 1200 euróra nőne. A tervek szerint kevesebb forrás jutna az elöregedett iskolaépületek felújítására is.

A francia nyelvű közösség parlamentje csütörtökön gyorsított eljárásban kíván szavazni a megszorításokat tartalmazó törvényjavaslatról. Az ellenzéki pártok, köztük az Ecolo zöldpárt és a radikális baloldali PTB ugyanakkor bírálja az eljárást, és azt állítják, hogy a tervezetet a költségvetési bizottság még nem hagyta jóvá, ezért a szavazást szerintük nem demokratikus módon készítették elő.

Kapcsolódó írásaink