Visszakerülnek a belvárosba a POSZT programjai

A Pécsi Országos Színházi Találkozót június 8. és 17. kötött rendezik meg – Halász Judit lesz az idei díszvendég

Kultúra
  • 2017.05.08. - 18:09

Halász Judit lesz a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) díszvendége, a fesztivált az idén június 8. és 17. között rendezik meg. A versenyprogramban ezúttal tizennégy előadást lehet megnézni, de ezek mellett számos kísérőrendezvénnyel is várják a közönséget. A szervezők hétfőn délután tartottak sajtótájékoztatót a fesztiválról, ahol többek között elmondták, hogy a legtöbb program visszakerül Pécs belvárosába.

poszt sajttáj
Hegedűs D. Géza, a POSZT szakmai tanácsadó testületének elnöke, Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős államtitkára és Magyar Attila, a szervező POSZT Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója az esemény sajtótájékoztatóján. Fotó: Varga Imre/Magyar Hírlap
„A színházak látogatottsága, és ezzel együtt a POSZT látogatottsága is évről évre nő” – jelentette ki Szente Vajk színész, rendező azon a tegnapi sajtótájékoztatón Budapesten, amelyet a Pécsi Országos Színházi Találkozóról rendeztek.

Szente Vajk mint az esemény moderátora elsőként Hoppál Pétert kérdezte arról, hogy mi a szerepe a POSZT-nak Magyarország kulturális életében. A kultúráért felelős államtitkár úgy fogalmazott, a pécsi fesztivál az ország legnívósabb és legrangosabb színházi seregszemléje. Mint rámutatott, 2016-ban a találkozó átesett egy nagy változáson, de az átalakulás az elvárásoknak megfelelően sikerült és egy még eredményesebb POSZT jött létre. A cél továbbra is az, hogy az évad legjobb magyar nyelvű előadásai kerüljenek be a versenyprogramba – mondta, hozzátéve, hogy a fesztivál másik két pillére, a POSZT Bemutatja és a POSZT Fesztivál is fontos. „Az előadások szükségesek, de nem elégségesek” – fogalmazta meg.

Az államtitkár szerint a tavalyi évben merész és bátor ötletek mentén alakították ki az új utakat, ezek közül nem mindegyik volt sikeres, de levonták a konzekvenciákat. Úgy vélte, világossá vált, hogy nem kell új helyszín, mivel Pécs belvárosából az emberek nem mentek ki a Zsolnay-negyedbe. Mint mondta, emiatt az idén visszakerülnek a belvárosba a programok és lesznek új játszóhelyek, valamint utcaszínházi produkciók is. Hoppál Péter kiemelte, hogy az állami támogatás mértéke az idén hetven millió forint, és ezzel a POSZT kiemelt státuszt élvez a vidéki fesztiválok körében.

Keszég László, a Magyar Színházi Társaság elnöke arról beszélt, hogy a 2015 végén megválasztott új menedzsmentnek köszönhetően létrejött egy szakmai tanácsadó testület Hegedűs D. Géza színművész elnökletével, amelynek ők is tagjai lettek. Első feladatként a fesztivál új versenyszabályzatát kellett létrehozniuk, hogy biztosítsák a találkozó szakmai hátterét – árulta el, hozzátéve, hogy emellett a következő évi válogatókat is kiválasztották.

Ezután Őri László, Pécs alpolgármestere beszélt, aki elmondta, hogy az új ügyvezetés és a szakmai tanácsadó testület nagyon konstruktívan működött az elmúlt időszakban, így egy „erősödő és megújuló POSZT elé nézünk”. Ő is megerősítette, hogy a tavalyi év után le kellett vonni a tanulságokat: a Zsolnay-negyed mint új helyszín nem volt igazán sikeres. Mint mondta, az idén emiatt nem ott lesznek a fesztiválprogramok, bár az bebizonyosodott, hogy a Kodály-központ jól működik mint a záró gálaműsor helyszíne. Hangsúlyozta, Pécs városa hetven millió forinttal támogatja a rendezvény megvalósulását, és elmondta azt is, hogy a jegyek nagy része már most elkelt.

A Magyar Teátrumi Társaság titkára, Szabó László úgy vélte, hogy Magyarországon nem könnyű kitűnni a fesztiváldömpingből, és ahhoz, hogy ez sikerüljön, szükség van a tartalmi és formai megújulásra. Mint rámutatott, 2008-ban 4,5 millió színházjegyet adtak el Magyarországon, tavaly azonban már 6,7 millió jegyet vásároltak hazánkban. Kiemelte, hogy a Magyar Teátrumi Társaság ennek fényében a POSZT nyitónapján Színházat vegyenek címmel fog konferenciát tartani színházi marketing témában, ahol több díjat is kiosztanak majd.

A szakmai tanácsadó testület nevében az elnök, Hegedűs D. Géza beszélt. Ő arról számolt be, hogy a tizenhat főből álló csapatuk első feladata az volt, hogy létrehozzák az új versenyszabályzatot, amit meg is tettek. A testület átbeszélte az előző fesztivált is, és megfogalmazták tapasztalataikat és javaslataikat. Mint mondta, részt vettek a zsűri megválasztásában is, valamint az idei év válogatóira is tettek javaslatokat. Hangsúlyozta, mostantól a válogatók támaszkodhatnak egy-egy általuk választott személyre is. A szakmai zsűri tagjait is ismertette: Deres Péter dramaturg, Felkai Eszter színésznő, Márkos Albert zeneszerző, Sebastian Vlad Popa színházi szakember, Pozsgai Zsolt író, Puskás Panni kritikus, Szlávik István tervező és Tóth Tibor színész fogják elbírálni a versenyprogram előadásait.

A színművész bejelentette azt is, hogy az idei fesztivál díszvendége „Magyarország egyik legismertebb színésznője”, Halász Judit lesz.

Kővári Zsuzsanna, Magyar Attila és Szűcs Gábor, a POSZT Nonprofit Kft. vezetői hozzátették, a POSZT struktúrájában a legfontosabb változtatásokat már 2016-ban elvégezték. A három pilléren alapuló fesztivál szerintük alapvetően sikeresnek bizonyultak, de a könnyűzenei fesztivál a Zsolnay-negyedben nem váltotta be a várakozásokat, ezért a programok nagy része az idén visszatér a belvárosba – számoltak be. Szűcs Gábor azt is elmondta, hogy a tavalyi évben harminc százalékkal tudták növelni a bevételeket.

Reklám