Sára Sándort és Törőcsik Marit díjazta a Magyar Művészeti Akadémia

Közgyűlést tartott az MMA

Kultúra
  • 2017.05.25. - 12:36

Közgyűlést tartott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Budapesten, amelyen a beszámolók mellett díjakat adtak át és új tagokat is választottak. Az MMA Életműdíjat Sára Sándor filmrendező; a Nagydíjat Törőcsik Mari színművész kapta.

A közgyűlést megnyitó beszédében Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár beszámolt arról, hogy a kulturális alapellátás programja mellett a kulturális infrastruktúra megújítása is sokat haladt előre.

Mint mondta, a művészeti terület számos intézménye is bekapcsolódott abba a közművelődési szolgáltatásba, amelyen keresztül a művészetekkel, a kultúrával megélt élet tartalmasabbá válik a fővárostól távoli országrészekben is.

Az alapellátási program fejlesztésén és támogatásán túl sokat haladtak előre a kulturális infrastruktúra megújításában is: a Pesti Vigadó, a Zeneakadémia és az Erkel Színház felújítása után idén a Hagyományok Házának otthont adó Budai Vigadó teljes körű felújítása zajlik. Hozzákezdenek az Iparművészeti Múzeum szecessziós palotájának felújításához is, az Operaháznak új műhelybázist hoznak létre, valamint az Andrássy úti Ybl-palotát is teljes körűen felújítják. A Liget Budapest program részeként múzeumok újulnak meg, jönnek létre, a Modern Városok Program keretében magyar forrásból vidéki színházak sora újulhat meg - sorolta a példákat Hoppál Péter.

Az államtitkár kiemelte, hogy a kulturális területen dolgozó munkatársak munkájának megbecsülésére bérfejlesztési program indulhatott el, a teljes magyar állami és önkormányzati fenntartású kulturális intézményrendszerben mintegy 20 ezer közalkalmazott számára tudták bevezetni a 15 százalékos kulturális illetménypótlékot.

A kormányzat számos ponton együttműködik az MMA-val kulturális, művészeti tartalmak fejlesztésében, végiggondolásában, többek között az emlékévekkel kapcsolatban - mutatott rá Hoppál Péter, hozzátéve: foglalkoznak az MMA ösztönzésére azzal a kérdéssel is, hogy a fiatalabb művészek művészi tevékenységét ösztöndíj-rendszerrel segítsék és javaslatot tettek a 65 év feletti művészek járadékára is. Hoppál Péter szerint 2018 januárjától a művészjáradék-program is elindulhat.

A kulturális kormányzat kiemelten fontosnak tartja az MMA nemzeti identitást megerősítő és nemzeti hagyatékot megőrző tevékenységét, programjait - hangsúlyozta az államtitkár.

Átadták a köztestületi díjakat

Átadták a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) köztestületi állandó díjait a csütörtöki közgyűlésen.

Az MMA Életműdíjat Sára Sándor filmrendező; a Nagydíjat Törőcsik Mari színművész; az Aranyérmet Osskó Judit építész, újságíró; a Művészeti Írói Díjat Bertha Zoltán irodalomtörténész, akadémikus; a Kováts Flórián Emlékérmet Balázs Bécsi Gyöngyi, a Kallós Alapítvány elnöke kapta.

Sára Sándor filmrendező munkássága és életműve elismeréseképpen vehette át a kitüntetést. Életműdíjban a magyar szellemi élet azon jeles művésze részesíthető, akinek kiemelkedő munkássága, életműve példa a nemzet felemelkedéséért, megmaradásáért végzett odaadó, önzetlenül és személyes bátorságot sem nélkülöző munkálkodásra. A díj hatmillió forinttal jár.

Törőcsik Mari színművész a korábbi két évben létrehozott kiemelkedő művészeti teljesítménye elismeréseképpen érdemelte ki a Nagydíjat, amelyet Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója vett át. A kitüntetésben a magyar szellemi élet azon személyisége részesíthető, aki a korábbi két évben kiemelkedő jelentőségű művészeti alkotást, művészetelméleti munkát hozott létre. A díj négymillió forinttal jár.

Osskó Judit építész, újságíró a magyar kultúra és művészet társadalmi elismertsége érdekében végzett munkája, tevékenysége elismeréseképpen vehette át az Aranyérmet. A díjban az a személy vagy szervezet részesíthető, aki/amely munkájával, anyagi támogatásával, egyéb adományával vagy tevékenységével hozzájárult a magyar kultúra és művészet társadalmi elismertségének emeléséhez.

Művészeti Írói Díjat vehetett át Bertha Zoltán a magyar művészet közkinccsé tétele érdekében folytatott tevékenysége, ismeretterjesztő művészetelméleti munkássága elismeréseképpen. A díjat az a művészeti író kaphatja meg, aki kiemelkedő és tartósan magas színvonalú tevékenységével, ismeretterjesztő, művészetelméleti vagy műkritikusi munkájával hozzájárult a magyar művészet közkinccsé tételéhez egyszersmind emelve és megőrizve ezzel a magyar kultúra értékeit. A díj pénzbeli elismeréssel jár, amelynek összege kétmillió forint.

Balázs Bécsi Gyöngyi a művészetszervezés, művészetigazgatás területén végzett kiemelkedő tevékenységéért érdemelte ki a Kováts Flórián Emlékérmet. A díjban az részesülhet, aki hivatásbeli vagy civil tevékenységével jelentős művészeti és kulturális szervezőmunkát végez, a művészetszervezés, a művészeti igazgatás területén kiemelkedő tevékenységet folytat.

Tizenhat új tag

Tizenhat új rendes tagot választott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) közgyűlése csütörtökön a Pesti Vigadóban.

Az Építőművészeti Tagozat rendes tagja lett Jankovics Tibor építőművész és Bogos Ernő építőművész.

A Film- és Fotóművészeti Tagozat Buglya Sándor filmrendezőt és Szalai Györgyi filmrendezőt, az Iparművészeti és Tervezőművészeti tagozat Hefkó Mihály belsőépítészt választotta rendes taggá. 

Az Irodalmi Tagozat rendes tagja lett Szentmártoni János költő, a Képzőművészeti Tagozatba Barabás Márton és Bukta Imre képzőművészek kerültek.

A Művészetelméleti Tagozat Solymosi-Tari Emőke zenetörténészt, Ablonczy László kritikust, írót, a Népművészeti Tagozat Vajda László fémmíves népi iparművészt és Fodorné László Mária szövő népi iparművészt választotta soraiba.

A Színházművészeti Tagozat Jánoskúti Márta jelmeztervezővel, Bede Fazekas Csaba operaénekessel, a Zeneművészeti Tagozat Vashegyi György karmesterrel és Zádori Mária énekművésszel bővült.

Reklám