Kortörténet a Skanzenben

A hatvanas–hetvenes évek élete a szentendrei szabadtéri múzeumban

Kultúra
  • 2017.06.14. - 02:39

Hé’67! címmel nyílt 2018 végéig nyitva tartó kiállítás a szentendrei Skanzenben, amely az idén ötvenéves Szabadtéri Néprajzi Múzeum létrejöttének korát idézi meg.

A tárlat általános korrajzot kíván adni arról a társadalmi, gazdasági, politikai és kulturális környezetről, amelyben az intézmény létrejött – mondta a hétfő esti megnyitón Cseri Miklós főigazgató. Sári Zsolt főigazgató-helyettes, kurátor rámutatott, hogy a hatvanas évek végére, a hetvenes évek elejére fókuszáltak. A Magtár épületében felállított térinstalláció három témát mutat be: a fogyasztást, a gyorsuló világot és az ideálkép megváltozását. Itt érzékeltetik Budapest és a vidék közötti erőteljes különbséget, illetve az uniformizálódás megjelenését a kockaházakkal és panelépületekkel. Mint hozzátette, ez a változás és a régi épületek bontása tette lehetővé, hogy a népi építészet emlékei védelem alá kerüljenek. Arra a kettősségre is rámutatnak, hogy egyrészt eltűntek a mindennapokból a népviseletek, másrészt viszont ekkor indult a táncházmozgalom és jelentek meg a ruhákon a népi motívumok. Bemutatják azt is, hogy miként alakult át az idő felhasználása, milyen szerepet kapott a közlekedés, a tömegkommunikáció, és milyen ideálképek jelentek meg. A kiállítótér emeleti szintjén a Kádár-rendszer „szelepeit”, a három T jegyében működő kultúrpolitikát, valamint a fiatalok szubkultúráját és az utazás témáját ismerheti meg a látogató. A tárlaton a korszak bútoraival, tárgyaival is lehet találkozni, valamint moziteremben és könyvtárban a művészeti alkotásokkal.

Reklám