Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tegnap kihirdette a Múzeumkert rekonstrukciójára kiírt ötletpályázat eredményeit. A kormányzat és a múzeum közös felhívására összesen tizenkét pályamű érkezett, az első díjat a Tér-Team Kft. kapta, ők sok zöldfelületet, szoborsétányt és a Pollack Mihály térrel vizuálisan összefüggő kertet képzeltek el.

Három helyezettet hirdettek, és további három pályaművet megvettek a Múzeumkert rekonstrukciójára kiírt ötletpályázat eredményeinek tegnapi ismertetésén. A Nemzeti Múzeum dísztermében tartott eseményen Varga Benedek főigazgató rámutatott: az intézményt övező park jelenleg nagyon elhanyagolt, ám történelmi jelentőségű, szimbolikus hely, a rehabilitáció fő szempontjai között volt ezért a hagyomány megőrzése és a rendezett körülmények megteremtése. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hangsúlyozta, hogy Magyarország első számú múzeumának állapota nemzeti ügy. Szerinte nem volna méltó, ha épp a Múzeumkert maradna ki a közelmúlt és a közeljövő rekonstrukcióinak sorából, a Pesti Vigadótól az Erkel Színházon át a Várkert Bazárig, valamint az Iparművészeti Múzeumtól a budai királyi palotáig. A miniszter kiemelte: a fő cél az, hogy a Múzeumkert zöld és családbarát legyen, élő, de a történelmi jegyeket is magán hordozó hely, egy olyan történelmi angolkert, amelynek első számú funkciója a pihenés. „A kertépítés csak a kezdete a Palotanegyed megújításának” – hangsúlyozta Balog Zoltán, emlékeztetve arra, hogy a jövőben a Nemzeti Múzeumhoz kerül majd a szomszédos rádióépületek többsége. Ezzel kapcsolatban azt mondta, a kormány célja az ott lévő értékes stúdiók megőrzése.
Ezután Jámbor Imre tájépítész, egyetemi tanár a pályázat értékelésének szempontjait ismertette. A zsűri többek között azt vizsgálta, hogy a beadott munkák hogyan térnek vissza a kert eredeti szerkezetére, mennyiben valósítják meg a pihenőkert funkciót, hogyan újítják meg a növényzetet, mit kezdenek a szobrokkal, és hogyan kapcsolják össze a Pollack Mihály térrel. Hangsúlyozta, hogy nem a történelmi kert „szolgai visszaállítása” a cél, de figyelembe kell venni az eredeti, Petz Ármin-féle terveket. Kiemelte továbbá, hogy fontosnak tartják az idős és értékes faállomány megőrzését, a játszóhelyek kialakítását, a kertészház vendéglátóhelyként való üzemeltetését. Mint mondta, a zsűri azt is ajánlotta a pályázat kiíróinak, hogy a Pollack Mihály téren a mélygarázs elérését kivéve szűnjön meg az autós forgalom, így lehetne a Múzeumkertnek egy másik nagy bejárata is.
A pályázaton az első helyezett a Tér-Team Kft. (Szabó Áron, Szende András, Győre Viola, Orbán Nóra, Juhász Kristóf Attila), a második a Pagony Kft. (Bognár Emese, Rahnama Azadeh), a harmadik pedig Stéhli Zoltán Imre lett. A pályaművek közül Almási Balázs, Fábián Zsófia Eszter és Lehotai Bence Gábor tervet vették meg.
A díjazott és megvásárolt pályázatokat tablókon bemutató tárlatot Csorba László, a múzeum előző főigazgatója nyitotta meg.
Az első helyezett a múzeum főhomlokzata előtt gyepes pihenőt, az épület mögött álló kertészháznál pedig kávézót és éttermet képzelt el, emellett szoborsétányt, játszóhelyet és sok zöldfelületet is létrehozna, és lecserélné az összes meglévő burkolatot is. A második díjas elképzelése időszakos kültéri kiállításokat valósítana meg, és a Pál utcai fiúkhoz kapcsolódó tematikus játszóteret építene, a bejárati területet pedig megnyitná a Kiskörút felé.
Az ötletpályázat nyertes elképzeléseit is felhasználó végleges terveket az Új Nemzeti Múzeum koncepcióval együtt Balog Zoltán 2017. január végéig terjeszti a kormány elé, addig elkészül a faállomány újabb vizsgálata, valamint elindul a park régészeti felmérése is. A megújult Múzeumkert a tervek szerint 2017 végéig készül el.



