Elhunyt Dés Mihály író

A Pesti barokk szerzője hatvanhét éves volt

Kultúra
  • 2017.05.22. - 00:44

Hosszú betegség után meghalt Dés Mihály író, műfordító, a Pesti barokk szerzője – írta a Litera.hu. A csütörtökön, Barcelonában elhunyt alkotót vasárnap temetik el Budapesten.

Dés Mihály 20170522
(Fotó: MH)

Dés Mihály 1950-ben született, az ELTE magyar–spanyol szakán végzett. Nemcsak író volt, hanem szerkesztő, publicista, tolmács, kritikus és színész is. Bacsó Péter szatirikus filmjének, az 1986-ban forgatott Banánhéjkeringőnek ő alakította a főszerepét. Ugyanebben az évben, egy spanyol nővel kötött házassága miatt elhagyta Magyarországot és Barcelonába költözött. Spanyolországban újságíróként kezdte pályáját, cikkei, esszéi, kritikái a legfőbb napilapokban és folyóiratokban jelentek meg. A nyolcvanas évek végén a Szalay–Dárday rendezőpáros A dokumentátor című filmjének is ő játszotta a főszerepét. Később, 1994-ben megalapította a Lateralt, amely az új spanyol és latin-amerikai irodalom meghatározó folyóirata lett, és 2006-ig működött. Fordításai között Anton Arrufat, Juan Benet, Borges, Gabriel García Marquez, Vargas Lliosa és mások művei szerepelnek. Első regénye, a Pesti barokk 2013-ban jelent meg. Második magyar nyelvű kötetét, a 77 pesti recept című „gasztronómiai anyaregényét” édesanyja, a legendás „Sütimama” halála ihlette. Dés Mihály hatvanhét éves volt.

Reklám