Megkezdődött a Csángó Fesztivál az Ybl Házban

Akik a nyelvújítás előtti nyelvet őrzik ma is

Kultúra
  • 2019.08.17. - 01:50

A csángó kultúrát bemutató kiállítás megnyitójával vette kezdetét Budapesten az Ybl Budai Kreatív Házban a Csángó Fesztivál, amely tíz napon át a kiállítás mellett koncerttel, mesemondással és könyvbemutatóval is várja az érdeklődőket.

A rendezvényhez kapcsolódó Bölcsőben őrzött magyar nyelv című kiállításon fotók és interaktív installációk mutatják be a csángó kultúrát. Kövér László, az Országgyűlés elnöke a fesztivál megnyitóján hangsúlyozta: a Moldvában élők megőrizték múltunk kincseit, énekeinket, balladáinkat és mondáinkat, amelyek nemzetünk legősibb ágait jelenítik meg napjainkban is. Hozzátette: kritikusan kell tekintenünk magunkra is, hogy megtettünk-e mindent a csángó magyarokért. Kiemelte, hogy a jövő évben a magyar állam 130 milliárd forintot fordít a külhonban élő 3 millió magyar támogatására, anyanyelvének és kultúrájának a megőrzésére, a kapcsolatok erősítésére. Emlékeztetett arra, hogy ez az összeg 2009-ben mindössze 10 milliárd forint volt. Pogár László, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének elnöke hangsúlyozta: az anyaország és a kormány megadta a csángó magyaroknak azt a lehetőséget, hogy szülőföldjükön érvényesülni tudjanak és előrejussanak. „Mi, csángók is az anyaországhoz tartozunk” – hangoztatta. Baróti Hunor, a kiállítás kurátora kiemelte, hogy a tárlat középpontjában a moldvai magyar nyelv áll. A csángó nyelv a magyar nyelvújítás előtti állapotát őrzi ma is.

Reklám