Netanjahu: Történelmi esemény az amerikai nagykövetség átköltözése Jeruzsálembe

Magyarország is részt vesz az ennek tiszteletére rendezett fogadáson

Külföld
  • 2018.05.13. - 12:22

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint történelmi esemény az amerikai nagykövetség hétfőre meghirdetett áthelyezése Jeruzsálembe - jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet vasárnap. 

A kormányfő a város keleti és nyugati fele egyesítésének évfordulóján tartott "Jeruzsálem-napon" a Biblia földjének múzeumában rendezett ünnepélyes kormányülésen méltatta a washingtoni döntést. "Ezen a héten egy történelmi esemény áldásában részesülünk: barátunk, a világ legnagyobb hatalma, Amerika döntésében, amikor Jeruzsálembe költözteti nagykövetségét" - mondta Netanjahu.

"Később más követségek, Guatemala és Paraguay is követik" - tette hozzá a város izraeli egyesítésének, a palesztinok számára Kelet-Jeruzsálem elfoglalásának, ötvenegyedik évfordulóján. "Ma Jeruzsálemet építő és fejlesztő döntések sorozatát hozzuk meg, amelyek feltárják múltját és építik jövőjét. Tudom, hogy nehézségek jelentkeznek az úton, amelyek az elmúlt hetven évben is jelen voltak, de meg fogjuk oldani őket" - hangoztatta a miniszterelnök. 

Zeév Elkin, Jeruzsálem ügyeiért felelős miniszter kijelentette, hogy a kormány döntések sorozatát fogja meghozni, amelyek két és félmilliárd sékelt (mintegy száznyolcvanöt milliárd forintot) irányoznak elő a külföldi követségek Jeruzsálembe költöztetéséhez. Zelkin azt is bejelentette, hogy ezzel egy időben izraeli minisztériumokat is áttelepítenek a fővárosba. 

Vasárnap rekordszámú - az óváros elfoglalása, 1967 óta a legtöbben - ezerhatszázhúsz zsidó látogatott el a Templomhegyre, amely a muzulmánok számára a Mecsetek tere. Az ókorban ezen a téren a zsidók első és második szentélye állt, a középkor óta pedig a muzulmánok al-Aksza mecsete és Aranykupolás mecsete található. 

A helyi szabályok szerint csak muszlimok imádkozhatnak ezen a szent helyen. Délelőtt kisebb zavargások törtek ki, amikor az odalátogató zsidók mégis énekelni és imádkozni kezdtek. A rendőrség kivezette a rendbontókat és helyreállította a nyugalmat. Délután rendezik Jeruzsálemben zsidó fiatalok ezreinek részvételével az évente szokásos "zászlók menetét", amikor az óvárosban, - a zsidók és az arabok lakta részeken egyaránt - izraeli zászlók erdejében vonulnak végig a "horgolt kipás", a vallásos-nacionalista irányzat hívei.

Magyarország is részt vesz az amerikai nagykövetség hétfőre tervezett Jeruzsálembe költöztetésének tiszteletére vasárnap este tartandó külügyminisztériumi fogadáson, amelyet a legtöbb EU-nagykövet várhatóan bojkottál. Népes amerikai delegációt várnak Izraelbe az amerikai követség új, jeruzsálemi épületének hétfői átadására. A John J. Sullivan külügyminiszter-helyettes vezette küldöttségben ott lesz Ivanka Trump, Donald Trump amerikai elnök lánya, férje, Jared Kushner, Steve Mnuchin pénzügyminiszter, valamint az amerikai kongresszus tizenkét tagja.  Az európai országok nagy többsége bojkottálja az eseményt, és a lap szerint nem fogadta el a meghívást Oroszország, Egyiptom és Mexikó külképviselete sem. 

"Az európai uniós tagállamok közül négy nagykövet, Magyarország, Csehország, Románia és Ausztria nagykövete vesz részt a ma esti fogadáson, amelyet a külügyminisztériumban Benjámin Netanjahu és felesége ad az Izraelbe akkreditált nagyköveteknek abból az alkalomból, hogy az Egyesült Államok hétfőn megnyitja jeruzsálemi nagykövetségét"- közölte az MTI tudósítójával Nagy Andor, Magyarország Izraelbe akkreditált nagykövete. 

"Magyarország, Csehország és Románia Brüsszelben sem értett egyet azzal, hogy az Európai Unió egységesen elítélje az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költözését" - hangsúlyozta Nagy Andor. "Egyelőre nem született döntés arról, hogy esetleg Magyarország is Jeruzsálembe költöztetné jelenleg Tel-Avivban működő nagykövetségét. A magyar álláspont nem változott, továbbra is a kétállami megoldás hívei vagyunk" - tette hozzá a magyar nagykövet. 

Reklám