Merkel: Szembe kell szállni Irán agresszív tendenciáival a Közel-Keleten

„Irán tevékenységéről nem csak beszélni kell, hanem sürgősen megoldást kell rá találni”

Külföld
  • 2018.06.21. - 14:28

Szembe kell szállni Irán "agresszív tendenciáival" a Közel-Keleten, ehhez pedig újabb intézkedéseket kell hozni - jelentette ki csütörtökön Angela Merkel német kancellár Ammánban II. Abdalláh jordániai királlyal folytatott megbeszélését követően.

Németország aláíró tagja az iráni atomprogram korlátozását célzó 2015-ös, többhatalmi nukleáris egyezménynek, melyből az Egyesült Államok májusban egyoldalúan kivonult. Bár a többi aláíró, így Németország is az atomalku fenntartása mellett foglalt állást, Merkel közölte: az egyezmény európai aláírói aggodalommal követik figyelemmel a perzsa ország ballisztikus rakétaprogramját és tevékenységét a polgárháború dúlta Jemenben és Szíriában. 

Teherán Bassár el-Aszad szíriai elnök egyik legnagyobb támogatója, katonai látja el a Damaszkuszt, miközben támogatja a Szíriában harcoló Hezbollah libanoni szélsőséges síita szervezet fegyveres szárnyát és más iraki, ugyancsak síita milíciákat. 

A Perzsa(Arab)-öböl menti és nyugati országok azzal vádolják Teheránt, hogy fegyverekkel látja el a jemeni síita húszi lázadókat. 

Merkel osztotta Ammán aggodalmát a Jordániával és az Izrael által megszállt Golán-fennsíkkal határos dél-szíriai térségben észlelt, erősödő iráni tevékenységről, amely biztonsági fenyegetést jelent Izraelre és a jordániai határtérségre.

A német kancellár a hónap elején találkozott Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel, akinek azt mondta: Irán térségben gyakorolt befolyása "aggasztó, különösképpen Izrael biztonságára nézve". 

A jordániai király, aki hétfőn talákozott Netanhajahuval és kedden beszélt telefonon Donald Trump vejével, a közel-keleti ügyekben megbízott Jared Kushner elnöki tanácsadóval, a maga részéről leszögezte: csak akkor lesz béke a térségben, ha a palesztinoknak saját államuk lesz, amelynek fővárosa Jeruzsálem. 

Merkel hangsúlyozta: Irán tevékenységéről nem csak beszélni kell, hanem sürgősen megoldást kell rá találni.

Németország aláíró tagja az iráni atomprogram korlátozását célzó 2015-ös, többhatalmi nukleáris egyezménynek, melyből az Egyesült Államok májusban egyoldalúan kivonult. Bár a többi aláíró, így Németország is az atomalku fenntartása mellett foglalt állást, Merkel közölte: az egyezmény európai aláírói aggodalommal követik figyelemmel a perzsa ország ballisztikus rakétaprogramját és tevékenységét a polgárháború dúlta Jemenben és Szíriában.

A Perzsa(Arab)-öböl menti és nyugati országok azzal vádolják Teheránt, hogy fegyverekkel látja el a jemeni síita húszi lázadókat.

Merkel osztotta Ammán aggodalmát a Jordániával és az Izrael által megszállt Golán-fennsíkkal határos dél-szíriai térségben észlelt, erősödő iráni tevékenységről, amely biztonsági fenyegetést jelent Izraelre és a jordániai határtérségre.

Reklám