Külföld

Megölhették a Nyugat ellen felesküdött iszlamista vezetőt

A Nigériát rettegésben tartó Boko Haram vezérét múlt héten érte légi csapás

Egy minden korábbit felülmúló légi offenzívában a nigériai hadsereg halálos sebet ejtett a világ legveszélyesebb terrorszervezeteként számon tartott Boko Haram vezetőjén. Bár az afrikai ország vezetése már többször bejelentette az iszlamista vezető halálát, amelyeket Abubakar Shekaut rendszerint személyesen cáfolt videoüzenetben, a szervezet eddig nem reagált a sajtóhírekre.

boko
A Boko Haram válogatás nélkül gyilkolja a civileket (Fotó: Reuters/Emmanuel Braun)

A nigériai légierő végzett a Boko Haram iszlamista terrorcsoport néhány parancsnokával, és „életveszélyesen” megsebesítette a szervezet vezetőjét – közölte tegnap a hadsereg szóvivője. Sani Kukasheka Usman szerint a harci gépek még múlt pénteken mértek csapásokat a Boko Haram fegyvereseire az ország északkeleti részén, de az ezzel kapcsolatos információkat csak most sikerült megerősíteni. A nigériai hadsereg már többször keltette Shekau halálhírét, de a vezér újra és újra feltűnt videókon, utoljára az idén márciusban.

A terrorszervezet hét éve küzd egy iszlám állam megteremtéséért, elsősorban Nigéria északi részén. A harcok során már mintegy húszezren vesztették életüket, és több mint 2,5 millióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Az összecsapások átterjedtek a szomszédos Kamerun, Csád és Niger területére is. Nem véletlen, hogy a Globális Terrorizmus Index 2015-ben a világ legveszélyesebb terrorszervezetének nyilvánította a nigériai csoportosulást, hiszen a szervezet csak tavaly majdnem félezerrel több ember haláláért volt felelős, mint az elsősorban Irakban és Szíriában tevékenykedő, de a lábát Afganisztánban és Líbiában is megvető Iszlám Állam terrorszervezet. A Boko Haram 2015 márciusában hűséget fogadott a lefejezéseiről elhíresült dzsihadista terrorszervezetnek is, így azóta annak részeként tartja számon magát.

A Boko Haram elsősorban annak a kétszázhetvenhat diáklánynak az elrablásával került reflektorfénybe, akikről hosszú idő után éppen a múlt héten közöltek videót. A felvételen az iszlamista csoport arra figyelmezteti a nigériai kormányt, hogy ha fegyverekkel támadnak rájuk, akkor a lányok meghalnak. A felvételen látható lányok hidzsábot, arcukat el nem takaró leplet viselnek, egy álarcos fegyveres áll a csoport előtt.

A radikális terrorszervezet hivatalos arab neve körülbelül annyit tesz, hogy „emberek, akik arra tették fel az életüket, hogy a próféta tanításait és a dzsihádot terjesszék”, de a helyi hausza nyelvű szervezet ennél sokkal jobban tükrözi eredeti céljukat, miszerint „a nyugati oktatás tiltott”. A Boko Haram által felügyelt területeken a saría iszlám jog szerint törvénykeznek.