Iráni külügyminiszter: A diplomácia akadályozta meg az idlíbi offenzívát

Putyin a bejelentést megelőzően több órán át tárgyalt Szocsiban a török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal

Külföld
  • 2018.09.18. - 09:52

Az Irán, Törökország és Oroszország közötti diplomácia révén sikerült megakadályozni a háború kirobbanását az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban - közölte Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a Twitteren.

Az utóbbi hetekben folytatott intenzív felelős diplomácia - a látogatásaim Ankarában és Damaszkuszban, majd az iráni-orosz-török csúcstalálkozó Teheránban, illetve az (orosz-török) tárgyalás Szocsiban - sikerrel elhárította a háborút - írta Zaríf, hozzátéve: a diplomácia működik.

Szakértő: Az utolsó szakaszába lépett a polgárháború
Az utolsó szakaszába lépett a szíriai polgárháború, az elmúlt másfél évben a kormányerők szinte az összes, felkelők uralta területet visszaszerezték - mondta Egeresi Zoltán Törökország-szakértő az M1 aktuális csatornán kedden.
Idlíb Szíria utolsó olyan tartománya, amit humanitárius katasztrófa fenyeget, hiszen a több százezer menekült mellett még mindig több tízezer felkelő és terrorista él a területen - fűzte hozzá.
Emlékeztetett: Vlagyimir Putyin orosz elnök és Recep Tayyip Erdogan török államfő hétfőn Szocsiban megállapodott arról, hogy október 15-re demilitarizált ütközőövezetet hoznak létre a tartományban a kormánycsapatokat és a Damaszkusz ellen harcoló erőket elválasztó demarkációs vonal mentén. Szíria területeinek visszahódításában Irán és Oroszország is segíti Damaszkuszt - tette hozzá Egeresi Zoltán.

Hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: Oroszország és Törökország megállapodott, hogy október 15-re demilitarizált ütközőzónát hoznak létre Idlíb tartományban a kormánycsapatokat és a Damaszkusz ellen harcoló erőket elválasztó demarkációs vonal mentén.

Putyin a bejelentést megelőzően több órán át tárgyalt Szocsiban a török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal.

Jahja al-Aridi, a szíriai ellenzék jelentős részét tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) szóvivője a Reuters hírügynökségnek kedden elmondta: a török-orosz megállapodás gyakorlatilag kizárja a szíriai kormányerők támadását Idlíb ellen. A szóvivő reményének adott hangot, hogy a rendezés, amely több millió ember életét védi meg, tartós marad.

A török-orosz megállapodással kapcsolatban nyilatkozva a lázadók egy magas rangú képviselője elmondta: a hétfői bejelentéssel véget vetettek Bassár el-Aszad szíriai elnök arra vonatkozó "álmának", hogy kiterjessze ellenőrzését egész Szíriára. Hozzátette: az ütközőzóna létrehozásával polgári lakosok életét tudják megmenteni. Az al-Vatán című szíriai kormánypárti lap mindazonáltal azt írja: a török-orosz megállapodás oda fog vezetni, hogy a kormány az év végéig visszaszerzi az ellenőrzést a tartomány fölött.

Az orosz elnök hétfői közlése szerint orosz és török katonák közösen fognak járőrözni a kormánycsapatokat és a Damaszkusz ellen harcoló erőket elválasztó, 15-20 kilométer hosszú zónában, amelyből ki fogják vonni a radikálisok, egyebek között a Dzsabhat Fatah es-Sám elnevezés használatára áttért an-Nuszra Front dzsihadista csoport fegyvereseit. Október 10-ig Erdogan javaslatára az övezetből ki kell vonni a nehézfegyverzeteket - a harckocsikat, a sorozatvetőket, az ágyúkat és az aknavetőket. Ugyancsak török előterjesztésre legkésőbb az év végéig helyre kell állítani a közlekedést az Aleppó-Latakia és Aleppó-Hama autópályán. 

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter hétfőn ugyancsak Szocsiban, a török hivatali partnerével, Hulusi Akarral folytatott megbeszélés után bejelentette, hogy a szíriai kormányerők nem indítanak offenzívát Idlíb tartományban.

Az idlíbi támadás terve aggodalommal töltötte el Törökországot, amely így is 3 millió menekültet fogadott be. Moszkva a maga részéről azt hangoztatta, hogy terroristák nyugati támogatással színlelt vegyifegyver-támadásokra készülnek, amelyek ürügyet szolgáltathatnak egy Szíria elleni újabb amerikai-brit-francia katonai csapáshoz.

Török külügyminiszter: Törökországnak katonai erősítést kell küldenie Idlíbbe

Törökországnak katonai erősítést kell küldenie a szíriai Idlíb tartományba, ahol a török haderő korábban 12 megfigyelőpontot alakított ki az asztanai béketárgyalások keretében - mondta Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kedden Ankarában, egy sajtótájékoztatón.

Cavusoglu egy nappal azután közölte ezt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn Szocsiban megállapodott, hogy országaik október 15-ére demilitarizált ütközőövezetet hoznak létre Idlíb tartományban a kormánycsapatokat és a lázadókat elválasztó demarkációs vonal mentén, ahol a török megfigyelőpontok is találhatók. A török külügyminiszter részleteket ugyanakkor nem árult el a katonai erősítésről.


Reklám